Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Top

Informacje prasowe

 

Rozwiązania AM zwiększają wydajność druku 3D

2022-06-27

Aby usprawnić proces obróbki końcowej, firma PROTOTEC, specjalizująca się w druku 3D, zakupiła nowy system S1 od AM Solutions. Dyrektor naczelny był pod wrażeniem elastyczności operacyjnej i doskonałej wydajności czyszczenia tej maszyny

 

PROTOTEC częściowo automatyzuje proces obróbki końcowej dzięki systemowi S1 firmy AM Solutions – 3D post processing technology

Rozwiązania AM zwiększają wydajność druku 3D

Aby usprawnić proces obróbki końcowej, firma PROTOTEC, specjalizująca się w druku 3D, zakupiła nowy system S1 od AM Solutions. Dyrektor naczelny był pod wrażeniem elastyczności operacyjnej i doskonałej wydajności czyszczenia tej maszyny.


Skuteczność czyszczenia S1 jest imponująca: Na zdjęciu po lewej stronie pokazano elementy nieobrobione, a po prawej stronie - elementy wykończone.
 

Firma PROTOTEC, z siedzibą w Attendorn w niemieckiej prowincji Nadrenia Północna-Westfalia, jest znana jako jedna z pierwszych i najstarszych firm zajmujących się drukiem 3D w Niemczech. Dzięki różnym systemom druku firma oferuje wysokiej klasy rozwiązania dostosowane do potrzeb klientów z wielu sektorów przemysłu, począwszy od prototypowania, tworzenia koncepcji, projektowania i modeli funkcjonalnych, aż po drukowanie małych i średnich partii elementów z tworzyw sztucznych i metalu. Szczególnie produkcja większych partii produktów szybko zyskuje na znaczeniu. Dyrektor naczelny, Torsten Wolschendorf, wyjaśnia: "Druk 3D stał się technologią służącą do szybkiego prototypowania. Teraz jednak zdecydowanie zmierza w kierunku produkcji seryjnej. Aby zapewnić naszym klientom efektywne kosztowo rozwiązania w tej dziedzinie, inwestujemy obecnie w kilka nowych systemów druku 3D i obróbki końcowej. Szczególnie obróbka końcowa w dziedzinie SLS ma ogromny potencjał i w znacznym stopniu przyczynia się do podniesienia jakości i efektywności kosztowej naszych produktów. Dzięki AM Solutions znaleźliśmy partnera, który może zaoferować doskonałe rozwiązania technologiczne i ekonomiczne."

Przekonująca koncepcja „dwa w jednym”

Z tego powodu od lipca 2021 roku PROTOTEC używa systemu S1 firmy AM Solutions do czyszczenia i wykańczania powierzchni produktów drukowanych metodą SLS. "Dokładnie przeanalizowałem oferty wielu dostawców. W końcu jednak zdecydowałem się na zakup systemu S1, ponieważ oferował on największą elastyczność operacyjną" - komentuje Torsten Wolschendorf. Inteligentna koncepcja plug-and-play tej maszyny wyznacza nowe standardy w dziedzinie obróbki końcowej elementów drukowanych z wykorzystaniem systemów druku polimerowego opartych na łożu proszkowym. Szczególnie imponujące jest to, że wszystkie funkcje odpylania, czyszczenia i wykańczania powierzchni mogą być realizowane przez jedną maszynę. W razie potrzeby można łatwo i szybko wymieniać środki do czyszczenia strumieniowo-ściernego. Operacja ta trwa zaledwie kilka minut. Koncepcja "2 w 1" pozwala zaoszczędzić nie tylko wydatki, ale także miejsce potrzebne na dodatkową maszynę. W przypadku konieczności obróbki pojedynczych elementów specjalnych, zintegrowane układy sterowania maszyny umożliwiają proste przejście na obsługę ręczną. Czasochłonne przezbrajanie, wymagane w przypadku innych maszyn, nie jest już konieczne.
Elementy sterujące maszyny z kolorowym wyświetlaczem zapewniają intuicyjną nawigację po menu i umożliwiają wywołanie do 30 programów obróbki.

Doskonała skuteczność czyszczenia

System S1 umożliwia skuteczne, zautomatyzowane usuwanie resztek proszku z elementów po zakończeniu procesu drukowania. Torsten Wolschendorf dodaje: "W rzeczywistości wydajność czyszczenia systemu S1 jest tak dobra, że oszczędzamy dużo czasu podczas poprzedzającej go operacji rozpakowywania". W tym kontekście szczególnie korzystny jest efektywny system czyszczenia i recyklingu ścierniwa. Oddziela ona użyteczne ścierniwo od ścierniwa rozbitego i luźnego proszku usuniętego z elementów. Zapewnia to nie tylko spójne wyniki czyszczenia, ale także dłuższy czas pracy wkładów odpylających.

Elementy są przetwarzane w uchylnym koszu obrotowym. Ruch obrotowy powoduje, że elementy obrabiane delikatnie uderzają o siebie. Zapewnia to doskonałe, jednolite wyniki śrutowania w całym zakresie. Torsten Wolschendorf jest szczególnie zadowolony z oszczędności czasu: "System S1 znacznie skrócił czas potrzebny na obróbkę końcową. Wcześniej ręczna obróbka strumieniowo-ścierna pełnego ładunku elementów średniej wielkości zajmowała od 5 do 8 godzin. Obecnie na ten sam proces, łącznie z rozpakowaniem, potrzebujemy tylko około godziny".


Torsten Wolschendorf był pod wrażeniem oszczędności czasu poświęconego na obróbkę końcową, jaką udało się uzyskać dzięki systemowi S1 firmy AM Solutions.

Konstrukcja dostosowana do potrzeb klienta zapewnia optymalne wyniki

W wielu szczegółach konstrukcja systemu S1 została dostosowana do specyficznych wymagań technicznych firmy PROTOTEC. Torsten Wolschendorf podsumowuje: "Jestem pod wrażeniem atmosfery otwartości i współpracy panującej w AM Solutions. Moje uwagi i prośby były przyjmowane z otwartością, badano ich wykonalność i wspólnie znajdowaliśmy optymalne rozwiązanie". Dzięki wewnętrznym możliwościom inżynieryjnym i produkcyjnym taka elastyczność przychodzi firmie AM Solutions z łatwością. W rzeczywistości jest ona specjalnie promowana. W porównaniu z innymi dostawcami jest to nieoceniona zaleta. W końcu obie strony czerpią korzyści z wzajemnej wymiany informacji. W rezultacie powstają dobrze zaprojektowane, praktyczne rozwiązania o znacznej wartości dodanej dla klientów.

www.solutions-for-am.com

Od ponad 80 lat prywatna firma Rösler Oberflächentechnik GmbH jest aktywnie zaangażowana w dziedzinie przygotowania i wykańczania powierzchni. Jako światowy lider na globalnym rynku oferujemy obszerne portfolio urządzeń, materiałów eksploatacyjnych i usług w zakresie technologii masowej obróbki wykańczającej i śrutowania dla szerokiego spektrum różnych branż przemysłowych. Nasza oferta, około 15000 materiałów eksploatacyjnych, opracowanych w centrach testowych na całym świecie, służy naszym klientom w szczególności do rozwiązywania ich indywidualnych potrzeb w zakresie obróbki wykańczającej. Pod marką AM Solutions oferujemy liczne rozwiązania sprzętowe oraz usługi w zakresie wytwarzania przyrostowego/druku 3D. Wreszcie, co nie mniej ważne, nasz centralny ośrodek szkoleniowy „Akademia Röslera” oferuje praktyczne seminaria z zakresu masowej obróbki wykańczającej i śrutowania oraz szczupłego zarządzania i wytwarzania przyrostowego. Oprócz niemieckich zakładów produkcyjnych w Untermerzbach/Memmelsdorf i Bad Staffelstein/Hausen, grupa Rösler posiada na całym świecie sieć 15 lokalizacji i 150 przedstawicieli handlowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.rosler.com

 

Źródło: Rösler Oberflächentechnik GmbH

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.