Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Top

Informacje prasowe

 

Przyszłość zaczyna się dziś - producent obrabiarek EMCO podsumowuje 75 lat działalności  

2022-06-28

Spoglądając wstecz na 75-letnią historię działalności firma EMCO może być dumna ze swoich osiągnięć. Dyrektor zarządzający dr. Stefan Hansch dodaje, że podstawę dla kolejnych innowacji stanowi bogate doświadczenie firmy. Nasze zakłady oferują wszechstronne know-how w zakresie tokarek, frezarek i maszyn szkoleniowych. Udało się nam zebrać tę wiedzę i zastosować w praktyce w postaci gotowych rozwiązań oferowanych naszym klientom.

 

Przyszłość zaczyna się dziś - producent obrabiarek EMCO podsumowuje 75 lat działalności

 


75-letnia historia firmy obfitowała w wiele ważnych wydarzeń - poniżej przedstawiono niektóre z nich.

Spoglądając wstecz na 75-letnią historię działalności firma EMCO może być dumna ze swoich osiągnięć. Dyrektor zarządzający dr. Stefan Hansch dodaje, że podstawę dla kolejnych innowacji stanowi bogate doświadczenie firmy. Nasze zakłady oferują wszechstronne know-how w zakresie tokarek, frezarek i maszyn szkoleniowych. Udało się nam zebrać tę wiedzę i zastosować w praktyce w postaci gotowych rozwiązań oferowanych naszym klientom.

W 1947 r. inżynier Karl Maier zakłada mały warsztat, w którym buduje tokarki. W bliskim kontakcie z potencjalnymi klientami najpierw opracowuje małe tokarki, a następnie rozszerza swój asortyment o twardościomierze. Pod koniec lat 70-tych jego syn Ernst Alexander przejmuje firmę, która stale rozwijając się do początku lat 90-tych, staje się uznanym producentem kolejnych generacji maszyn i urządzeń.

 

Założyciel firmy EMCO, Karl Maier (w środku) ze swoimi pierwszymi pracownikami (po lewej) oraz pojazd demonstracyjny.

Firma ciężko dotknięta w tym czasie kryzysem gospodarczym, zostaje przejęta przez międzynarodowy holding przemysłowy, który skupił się na produkcji obrabiarek konwencjonalnych i CNC przeznaczonych do celów produkcyjnych oraz szkoleniowych.  Warto podkreślić, że ścisła współpraca z klientami i wynikające z niej precyzyjne ukierunkowanie rozwoju nadal znajduje się w centrum strategii firmy. Opracowane wówczas pod kątem zapewnienia wysoce produktywnej oraz kompletnej obróbki maszyny EMCOTURN 332 i EMCOTURN 465, to pierwsze wielokanałowe obrabiarki wyposażone w dwie głowice narzędziowe i dwa wrzeciona tokarskie.

EMCO jako firma o ugruntowanej pozycji na rynku, nadal czerpie korzyści z owocnego rozwoju w pierwszych dekadach działalności. Przejęcie firm FAMUP i MECOF w latach 2004 i 2011, które z pewnością przyczyniło się do sukcesu, pozwoliło firmie stać się dostawcą gotowych rozwiązań w zakresie obróbki skrawaniem. Tendencja wzrostowa została dodatkowo wzmocniona w 2011 r. kiedy Grupa EMCO została przejęta przez Kuhn Holding z siedzibą w Salzburgu.


Najnowocześniejsza technologia
. W roku 2022 w Centrum Technologicznym firmy EMCO w Wendlingen spośród wielu innych maszyn zostały także zaprezentowane możliwości obróbcze uniwersalnego centrum frezarskiego UMILL 1500 oraz centrum tokarsko-frezarskiego Hyperturn 200.

 

Przyszłość zaczyna się teraz

Zatrudniając ok. 800 osób w pięciu zakładach produkcyjnych, EMCO stało się jednym z wiodących producentów obrabiarek w Europie. Firma na bieżąco inwestuje w swoje zakłady produkcyjne, ostatnio przeznaczając milion euro na rozbudowę EMCO Famup, zakładu produkcyjnego w San Quirino we Włoszech. Płynny rozwój gospodarczy, który sprawia, że takie inwestycje są możliwe w pierwszej kolejności jest spowodowany dużym zainteresowaniem klientów, a w konsekwencji sprzedażą specjalistycznych tokarek, centr frezarskich oraz tokarko frezarskich. Firma EMCO przywiązuje także dużą wagę do maszyn szkoleniowych wyposażonych w najnowocześniejsze rodzaje sterowań i różnego rodzaju sprzęt szkoleniowy. 


W 2011 r. Grupa EMCO została przejęta przez Kuhn Holding z siedzibą w Salzburgu. Na zdjęciu założyciel Günter Kuhn (po prawej) oraz jego synowie i dyrektorzy zarządzający Andreas Kuhn (w środku) i Stefan Kuhn (po lewej).

Od 40 lat młodzi ludzie pracują z maszynami szkoleniowymi, zapoznając się w ten sposób ze światem obróbki, skrawaniem. Szkoły przyzakładowe korzystają z nich równie często, jak szkoły zawodowe , średnie oraz uczelnie wyższe. To tutaj adepci obróbki skrawaniem poznają zalety naszej technologii, co później bardzo doceniają - wyjaśnia dyrektor zarządzający, dr inż. Stefan Hansch.

Bezpośrednie wprowadzenie do obsługi i programowania maszyn CNC ma ogromne znaczenie i właśnie to zapewniają przyjazne dla użytkownika maszyny szkoleniowe EMCO.  Wymownym tego przykładem jest jednostka sterująca. Działa ona na przemysłowym komputerze PC i jest kompatybilna  ze sterowaniami  Siemens, Fanuc i Heidenhain. Zarówno uczniowie oraz nauczyciele praktycznej nauki zawodu mogą dzięki temu nauczyć się obsługi wszystkich popularnych interfejsów oraz sterowań. To sprawia, że firma EMCO jest wiodącym na świecie producentem oferującym szeroką gamę obrabiarek szkoleniowych CNC oraz programów szkoleniowych.

Coraz większe znaczenie obróbki wielozadaniowej - multitaskingowej 

Jako firma skupiająca się na wydajności całego procesu obróbki EMCO wzmocniło swoją pozycję jako dostawca gotowych rozwiązań „pod klucz”. Stefan Hansch uważa, że to podejście opiera się w szczególności na skutecznym połączeniu wszystkich kompetencji. Sukces tej strategii znajduje odzwierciedlenie w wielu obszarach. Długoletnie doświadczenie w analizach MES dla maszyn wielkogabarytowych, na których polegają eksperci firmy EMCO Mecof, przełożyło się np. na rozwój wielu innych typów maszyn EMCO. Obecnie wszystkie centra obróbcze produkowane przez Grupę EMCO zapewniają stabilność i precyzję operacji obróbkowych zoptymalizowanych w oparciu o analizę MES. 


Dr inż. Stefan Hansch, dyrektor zarządzający Grupy EMCO, podkreśla, że fundament pomyślnej przyszłości opiera się na innowacjach we wszystkich obszarach biznesowych.

Wymiernym tego przykładem jest centrum tokarsko-frezarskie Hyperturn 200 Powermill. W latach 2014/2015 inżynierowie i technicy ze wszystkich zakładów EMCO wspólnymi siłami opracowali koncepcję, a następnie skonstruowali obrabiarkę Hyperturn 200 Powermill, która szybko ugruntowała swoją pozycję na rynku. Wyposażone we wrzeciono główne i przeciwwrzeciono, a także w mocne wrzeciono frezarsko-tokarskie, które służy do toczenia, wiercenia, frezowania i obróbki uzębień obrabiarka Hyperturn 200 Powermill jest w stanie wykonać nawet najbardziej skomplikowane części z jednego zamocowania. W ten sposób operatorzy unikają opóźnień spowodowanych koniecznością wykonywania zbędnych i czasochłonnych przezbrojeń oraz zwiększają precyzję produkowanych części. Naszym konstruktorom udało się połączyć w jednej maszynie najlepsze aspekty obu obszarów obróbki i przekształcić tokarkę ze skośnym łożem w niezwykle wszechstronne centrum tokarsko-frezarskie z kolumną jezdną wyjaśnia dyrektor generalny S. Hansch, będąc dumnym ze współpracy między różnymi zakładami firmy. Koncepcja ta została już wdrożona w przypadku kolejnych maszyn z serii Hyperturn to znaczy w mniejszym modelu Hyperturn 65 Powermill oraz Hyperturn 100 Powermill.

Dostawca kompletnych rozwiązań do zadań obróbczych

EMCO aspiruje do osiągnięcia pozycji najlepszego dostawcy rozwiązań w zakresie zadań związanych z obróbką. Na tym dążeniu opiera się cały dalszy rozwój firmy. Oprócz ekspansji w obszarze obróbki wielozadaniowej ważną rolę będzie odgrywać integracja rozwiązań dotyczących automatyzacji i innowacyjnej technologii pomiarowej. Dr Hansch uważa, że koncepcja Przemysłu 4.0 stanowi kolejny ważny element dla przyszłości firmy. We współpracy z naszymi partnerami już oferujemy różne pakiety do digitalizacji, w tym między innymi metody konserwacji prewencyjnej obrabiarek.


Maszyny, takie jak HYPERTURN 100 Powermill, opracowane i wdrożone wspólnie przez konstruktorów z różnych zakładów EMCO, stanowią udane połączenie najlepszych cech dwóch różnych obszarów obróbki

Obecnie oferujemy możliwość regularnego gromadzenia do 500 danych związanych z indywidualnymi funkcjami obrabiarek i oprogramowania. Wykryte zmiany pozwalają na przykład na ocenę stanu zużycia łożysk wrzeciona. Dzięki temu można je wymienić w odpowiednim czasie, co z kolei pozwoli uniknąć nieplanowanych przestojów. Firma EMCO postrzega te koncepcje i rozwiązania jako jedynie początek przyszłości, która rozpoczęła się już 75 lat temu.

EMCO firma z branży mechanicznej z siedzibą w Salzburgu, zaliczana jest do wiodących europejskich producentów obrabiarek. EMCO zatrudnia obecnie ok. 800 osób w 5 zakładach produkcyjnych w Austrii, Niemczech i Włoszech. Międzynarodowa, zarządzana rodzinnie firma zawdzięcza swój sukces 75-letniemu doświadczeniu i wiedzy eksperckiej w dziedzinie inżynierii obrabiarek. Nazwa EMCO oznacza obecnie najlepsze, dostosowane do potrzeb klientów, zautomatyzowane oraz spersonalizowane rozwiązania do kompletnego toczenia i frezowania.

 

Źródło: EMCO GmbH

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.