Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: kwartalnik
Nakład: 2000-2500 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Informacje prasowe

 

BASF zamierza zbudować zakład recyklingu akumulatorów

2022-07-05

BASF zbuduje zakład recyklingu akumulatorów i produkcji czarnej masy na skalę komercyjną w Schwarzheide w Niemczech. Inwestycja umożliwi rozszerzenie działalności centrum produkcji aktywnych materiałów katodowych (CAM) oraz recyklingu BASF w Schwarzheide. W okolicy działa wielu producentów samochodów elektrycznych i ogniw z Europy Środkowej, więc jest to idealna lokalizacja dla recyklingu zużytych akumulatorów. W zakładzie, którego uruchomienie jest planowane na początek 2024 r., powstanie 30 nowych miejsc pracy.

 

BASF zamierza zbudować zakład recyklingu akumulatorów i wytwarzania czarnej masy na skalę komercyjną w Schwarzheide w Niemczech

  • Roczne moce przetwórcze zakładu zaplanowano na 15 000 ton akumulatorów z samochodów elektrycznych oraz odrzutów produkcyjnych
  • BASF będzie przetwarzać akumulatory wycofane z eksploatacji na aktywne materiały katodowe do nowych akumulatorów zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, przyczyniając się do ograniczenia śladu węglowego
  • Zakład będzie działać z zachowaniem najwyższych standardów BHP i ochrony środowiska

Produkcja tzw. czarnej masy to pierwszy etap procesu recyklingu akumulatorów, polegający na ich mechanicznym rozłożeniu. Powstała czarna masa zawiera duże ilości ważnych metali wykorzystywanych w produkcji CAM: litu, niklu, kobaltu i manganu. Będzie ona surowcem dla komercyjnej hydrometalurgicznej rafinerii przetwarzającej materiał ze zużytych akumulatorów, którą BASF planuje zbudować w połowie bieżącej dekady.

„Inwestując w zakład wytwarzający na komercyjną skalę czarną masę ze zużytych akumulatorów, tworzymy kolejne ogniwo pełnego łańcucha wartości recyklingu akumulatorów w BASF. Umożliwi nam to optymalizację kompleksowego procesu recyklingu i ograniczenie śladu węglowego” — powiedział dr Peter Schuhmacher, dyrektor generalny Działu Katalizatorów w firmie BASF. „Zamknięta pętla od wycofania akumulatorów z eksploatacji do wytwarzania CAM do nowych akumulatorów wspiera naszych klientów w całym akumulatorowym łańcuchu wartości, zmniejsza zależność od surowców kopalnych i umożliwia funkcjonowanie zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Recykling akumulatorów jest ważnym elementem ograniczania śladuwęglowego samochodów elektrycznych oraz ma kluczowe znaczenie dla realizacji ambitnych wymagań dotyczących obiegowości zawartych w propozycji europejskiego rozporządzenia w sprawie akumulatorów. Wymagania te będą dotyczyły efektywności recyklingu akumulatorów litowo-jonowych, a także wykorzystania niklu, kobaltu i litu z odzysku w nowych produktach.

Dział Katalizatorów BASF
Dział Katalizatorów BASF to największy dostawca katalizatorów środowiskowych i procesowych na świecie. Grupa dysponuje wyjątkową wiedzą w zakresie rozwoju technologii pozwalających chronić powietrze, którym oddychamy, wytwarzać paliwa, które napędzają nasz świat, oraz wydajnie produkować szeroką gamę chemikaliów, tworzyw sztucznych i innych wyrobów, w tym zaawansowane materiały stosowane w akumulatorach. Wykorzystując czołowe w branży platformy badawczo-rozwojowe, pasję do innowacji i gruntowną wiedzę na temat metali szlachetnych i nieszlachetnych, Dział Katalizatorów BASF opracowuje unikatowe, autorskie rozwiązania, które przyczyniają się do sukcesu klientów. Więcej informacji na temat Działu Katalizatorów BASF jest dostępnych na stronie internetowej www.catalysts.basf.com.

BASF
W BASF tworzymy chemię dla zrównoważonej przyszłości. Łączymy sukces gospodarczy z ochroną środowiska i odpowiedzialnością społeczną. Ponad 111 000 pracowników Grupy BASF przyczynia się do sukcesu naszych klientów reprezentujących niemal wszystkie branże i kraje świata. Prowadzimy działalność w sześciu segmentach: chemikalia, materiały, rozwiązania dla przemysłu, technologie powierzchniowe, żywienie i higiena, rozwiązania dla rolnictwa. W 2021 r. przychody firmy BASF ze sprzedaży wyniosły 78,6 mld EUR. Akcje BASF są notowane na giełdzie we Frankfurcie (symbol: BAS), zaś w USA emitowane są amerykańskie kwity depozytowe spółki (symbol: BASFY). Więcej informacji można znaleźć na stronie www.basf.com.

BASF Schwarzheide GmbH
BASF Schwarzheide GmbH jest częścią grupy BASF od 1990 r. Ponad 2000 pracowników wytwarza specjalistyczne chemikalia w zakładzie w Łużycach. Asortyment zakładu obejmuje produkty i systemy na bazie poliuretanu, środki ochrony roślin oraz lakiery wodne, tworzywa konstrukcyjne, pianki, dyspersje, wyroby Laromer, a od 2022 r. także materiały do produkcji akumulatorów. Oferując wysokiej jakości produkty, które przyczyniają się do budowy bardziej zrównoważonej przyszłości, BASF Schwarzheide GmbH pomaga swoim klientom w odnoszeniu sukcesów.

BASF Schwarzheide GmbH kieruje się zasadami odpowiedzialności społecznej w swoim regionie, przyczyniając się tym samym do rozwoju rozmaitych obszarów — od kształcenia zawodowego po współdzielenie lokalizacji. Partnerami BASF we wspólnej lokalizacji jest już kilkanaście firm, które korzystają w ten sposób z różnych synergii związanych ze współpracą z innowacyjną firmą chemiczną, a także doświadczenia i fachowej wiedzy BASF. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.basf-schwarzheide.de.

 
Źródło: BASF
 
Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb u ytkownik w. Korzystaj c ze strony zgadzasz si na ich zapisywanie w pami ci urz dzenia zgodnie z ustawieniami przegl darki. Wi cej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatno ci.