Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Intec 2023

Informacje prasowe

 

Bardziej efektywna i zrównoważona obróbka wibrościerna

2022-08-16

Firma Ottobock z miasta Duderstadt, producent techniki ortopedycznej, uruchomiła dwa nowe systemy obróbki wibrościernej produkcji firmy Rösler. Maszyny zastosowano w otwartym w roku 2021 zakładzie w mieście Blagoevgrad w Bułgarii. Budując dziesiąty i największy zakład produkcyjny globalnej firmy z branży technologii medycznych szczególną uwagę zwrócono na wydajne i zrównoważone procesy.

 

Bardziej efektywna i zrównoważona obróbka wibrościerna

Doskonałe powierzchnie protez i ortez produkcji Ottobock

Firma Ottobock z miasta Duderstadt, producent techniki ortopedycznej, uruchomiła dwa nowe systemy obróbki wibrościernej produkcji firmy Rösler. Maszyny zastosowano w otwartym w roku 2021 zakładzie w mieście Blagoevgrad w Bułgarii. Budując dziesiąty i największy zakład produkcyjny globalnej firmy z branży technologii medycznych szczególną uwagę zwrócono na wydajne i zrównoważone procesy. W związku z tym zastosowano specjalnie zaprojektowaną technologię ceramicznej obróbki wykańczającej, energooszczędną suszarkę oraz wirówkę do obiegu wody technologicznej.


Wibrator kołowy R 420 EC stosuje się w firmie Ottobock z odpowiednim ścierniwem i kompozytami do bardzo szerokiej gamy zadań – od usuwania zadziorów, poprzez zaokrąglanie krawędzi, po wygładzanie powierzchni.

Innowacyjne produkty i usługi firmy Ottobock w protetyce i ortotyce oraz Human Mobility i Patient Care zapewniają od ponad 100 lat niezależność i podnoszą jakość życia osób o ograniczonych zdolnościach do poruszania się. Do produktów tych zaliczają się konstrukcje przyszłościowe, takie jak sterowany mikroprocesorowo staw kolanowy C-Leg – ze sterowaniem poprzez aplikację – albo też sterowana komputerowo orteza nogi C-Brace, bioniczna proteza ręki bebionic oraz elektryczne wózki inwalidzkie Juvo. Ponadto firma Ottobock SE & Co. KGaA wykorzystuje od roku 2018 swoją wiedzę z zakresu techniki medycznej, aby zapewnić trwale zdrowe miejsca pracy, na przykład za pomocą rodziny egzoszkieletów Paexo. Nieustanna chęć tworzenia lepszej jakości życia sprawia, że założona w 1919 roku firma stała się światowym liderem technologicznym w dziedzinie „Wearable Human Bionics”, którą na całym świecie reprezentuje około 8000 pracowników w prawie 60 krajach i która generuje sprzedaż na poziomie nieco ponad miliarda euro.

Zrestrukturyzowana produkcja komponentów ze zoptymalizowanymi procesami

Podczas wytwarzania produktów procesy obróbki wibrościernej zapewniają z jednej strony spełnienie wymagań funkcjonalnych przez komponenty wytwarzane w różnych technologiach, np. brak zadziorów. Z drugiej strony obróbka wibrościerna zapewnia atrakcyjny i estetyczny wygląd, w którym struktura powierzchni części, wykonywanych głównie z aluminium i stali nierdzewnej, jest ujednolicona i częściowo polerowana na wysoki połysk. Od lat firma stosuje do tego celu maszyny i środki technologiczne produkcji firmy Rösler.

Dlatego firma Rösler była również pożądanym partnerem, gdy poszukiwano nowych rozwiązań w zakresie obróbki wibrościernej dla zoptymalizowanej i bardziej zrównoważonej produkcji komponentów. Customer Experience Center firmy Rösler stworzyło do tego idealne warunki. Do dyspozycji są bowiem nie tylko najnowocześniejsze maszyny do wszelkich procesów obróbki. Można skorzystać także z oferty ponad 15 000 środków technologicznych, które firma Rösler sama opracowuje i produkuje.

Obróbka wykańczająca na bazie ceramicznej zamiast kwasów

Między innymi stosowana dotąd obróbka wykańczająca – politura na bazie kwasów do nadawania wysokiego połysku – została zastąpiona dostosowanym do potrzeb procesem wykańczania przy użyciu materiałów ceramicznych. Stosuje się do tego celu ścierniwo ceramiczne w połączeniu z pastą oraz kompozytem. Dzięki nowym procesom technologicznym bez użycia kwasów wodę technologiczną można prowadzić w obiegu zamkniętym. Przyczynia się to nie tylko do odczuwalnego zmniejszenia zużycia wody i kompozytu, lecz również do znacznej obniżki kosztów.


Do prowadzenia wody technologicznej w obiegu zamkniętym, co przyczynia się do oszczędności zasobów, służy podłączony do instalacji półautomatyczny wirówkowy system uzdatniający Z 800.

Proces polerowania odbywa się w nowym wibratorze kołowym produkcji Rösler, typu R 780 EC. Dzięki specjalnie ukształtowanemu zbiornikowi roboczemu uzyskano równomierny przepływ mieszanki detali i ścierniwa, a tym samym szybkie i oszczędne polerowanie i oddzielanie zarówno drobnych, delikatnych detali, jak i dużych, nieporęcznych komponentów.

Zalety te przekonują również w przypadku drugiego nowego wibratora kołowego, R 420 EC. Firma Ottobock stosuje go z odpowiednim ścierniwem i kompozytami do bardzo szerokiej gamy zadań – od usuwania zadziorów, poprzez zaokrąglanie krawędzi, po wygładzanie powierzchni.

Do prowadzenia wody technologicznej w obiegu zamkniętym, co przyczynia się do oszczędności zasobów, służy podłączony do instalacji półautomatyczny wirówkowy system uzdatniający Z 800. 

Energooszczędne suszenie

Do suszenia części po obróbce wibrościernej firma Ottobock zdecydowała się na najnowocześniejszą technikę produkcji Rösler – RT 550 Euro-DH . Opatentowana suszarka kołowa z ogrzewaniem bezpośrednim jest wyposażona w innowacyjny blokowy układ grzewczy, połączony bezpośrednio z płytą denną zbiornika roboczego. Ciepło jest oddawane przy tym bezpośrednio, co minimalizuje jego straty. Suszarka zapewnia nie tylko szybkie, niezawodne suszenie bez pozostawiania plam, lecz umożliwia również znaczne oszczędności energii – do 40 procent w porównaniu do tradycyjnych suszarek.


Suszarka zapewnia nie tylko szybkie, niezawodne suszenie bez pozostawiania plam, lecz umożliwia również znaczne oszczędności energii – do 40 procent w porównaniu do tradycyjnych suszarek.

Ponadto suszarka kołowa Euro-DH wspiera bardziej efektywne zarządzanie energią zgodnie z obowiązującą normą DIN EN ISO 50001, wymaganą minimalizację emisji CO2 oraz przyczynia się w dużym stopniu do osiągnięcia celów z zakresu ochrony środowiska i klimatu.

www.rosler.com

Od ponad 80 lat prywatna firma Rösler Oberflächentechnik GmbH jest aktywnie zaangażowana w dziedzinie przygotowania i wykańczania powierzchni. Jako światowy lider na globalnym rynku oferujemy obszerne portfolio urządzeń, materiałów eksploatacyjnych i usług w zakresie technologii masowej obróbki wykańczającej i śrutowania dla szerokiego spektrum różnych branż przemysłowych. Nasza oferta, około 15000 materiałów eksploatacyjnych, opracowanych w centrach testowych na całym świecie, służy naszym klientom w szczególności do rozwiązywania ich indywidualnych potrzeb w zakresie obróbki wykańczającej. Pod marką AM Solutions oferujemy liczne rozwiązania sprzętowe oraz usługi w zakresie wytwarzania przyrostowego/druku 3D. Wreszcie, co nie mniej ważne, nasz centralny ośrodek szkoleniowy „Akademia Röslera” oferuje praktyczne seminaria z zakresu masowej obróbki wykańczającej i śrutowania oraz szczupłego zarządzania i wytwarzania przyrostowego. Oprócz niemieckich zakładów produkcyjnych w Untermerzbach/Memmelsdorf i Bad Staffelstein/Hausen, grupa Rösler posiada na całym świecie sieć 15 lokalizacji i 150 przedstawicieli handlowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.rosler.com

 

Źródło: Rösler Oberflächentechnik GmbH

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.