Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: kwartalnik
Nakład: 2000-2500 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Informacje prasowe

 

Perfekcyjny szlif do wysokoprecyzyjnych elementów formowanych wgłębnie

2022-09-13

W przypadku elementów precyzyjnych mniejszych od jednego milimetra, formowanych wgłębnie z blach o grubości poniżej 100 mikrometrów, obróbka powierzchni jest wyzwaniem. Firma Stüken, wiodący światowy producent takich produktów, radzi sobie z nim przy użyciu technicznych rozwiązań maszyn odpowiednich do zastosowania i wspólnie ustalonych środków technologicznych firmy Rösler.

 

Rozwiązania bębnowania i środki technologiczne odpowiednie do zastosowania
Perfekcyjny szlif do wysokoprecyzyjnych elementów formowanych wgłębnie

W przypadku elementów precyzyjnych mniejszych od jednego milimetra, formowanych wgłębnie z blach o grubości poniżej 100 mikrometrów, obróbka powierzchni jest wyzwaniem. Firma Stüken, wiodący światowy producent takich produktów, radzi sobie z nim przy użyciu technicznych rozwiązań maszyn odpowiednich do zastosowania i wspólnie ustalonych środków technologicznych firmy Rösler. Rozwiązania te gwarantują bezuszkodzeniowe usuwanie zadziorów i zaokrąglenie krawędzi oraz zapewniają przestrzeganie specyficznych dla klienta wytycznych dotyczących jakości powierzchni.

 
W czasie prób z jednej strony definiowana jest dopasowana technika i wykonanie urządzeń. Z drugiej strony ustalane są optymalne dla zastosowania geometria i rodzaj ściernicy (ceramiczna lub wiązana tworzywem sztucznym). Dla zapewnienia niezmiennie dobrego rezultatu obróbki w przypadku ściernic konieczne jest często przestrzeganie skrajnie małych zakresów tolerancji wielkości. Foto: Hubert Stüken GmbH & Co. KG

Pionierski duch, wizja przedsiębiorstwa, siła innowacyjności i przekonanie, że efektywne rozwiązania powstają najlepiej we współpracy – z tym nastawieniem Hubert Stüken rozpoczął w roku 1931 samodzielną działalność. 90 lat później firma Hubert Stüken GmbH & Co. KG stała się światowym liderem branży precyzyjnych elementów formowanych wgłębnie z metalu. Asortyment tego rodzinnego przedsiębiorstwa uzupełniają elementy wykrawane i wytłaczane, komponenty z powłoką z tworzywa sztucznego oraz spełniające wysokie wymagania podzespoły. Produkcja realizowana jest w pięciu zakładach w Europie, USA i Chinach. Wbudowane i najczęściej niewidoczne małe elementy wysokoprecyzyjne, które wytwarzane są ze wszystkich materiałów metalicznych nadających się do formowania wgłębnego, jak stal stopowa, miedź i mosiądz oraz aluminium, tytan i molibden, znajdują zastosowanie w licznych wyrobach technicznych. Czysto rachunkowo w każdym samochodzie osobowym z napędem konwencjonalnym wbudowanych jest 40 elementów firmy i jest ich coraz więcej także w przypadku pojazdów z napędami alternatywnymi. Elementy te pełnią ważne funkcje również w wyrobach elektronicznych, technologii informacji i komunikacji, technice medycznej, farmacji, urządzeniach konsumpcyjnych i artykułach gospodarstwa domowego oraz w wielu innych branżach.

Wspólne opracowanie rozwiązań – również do obróbki powierzchni

O znalezienie optymalnego technicznie i ekonomicznie rozwiązania dla każdego zastosowania dba własny dział badawczo-rozwojowy w siedzibie firmy w Rinteln. „Dla wielu naszych klientów jesteśmy partnerami, którzy towarzyszą im w rozwoju. Aby perfekcyjnie dostosować nowe produkty do danego zastosowania, ściśle współpracujemy zarówno z klientami, jak i z partnerami z różnych obszarów technologicznych”, uzupełnia Andreas Hellmann, kierownik działu sprzedaży firmy Stüken. Jeżeli chodzi przy tym o zadania dotyczące technicznej obróbki powierzchni, które można zrealizować przy użyciu techniki bębnowania, przedsiębiorstwo od około 30 lat stawia na ekspertyzy firmy Rösler Oberflächentechnik GmbH. „Długie partnerstwo bazuje na jakości, niezawodności i dyspozycyjności urządzeń oraz dobrym serwisie. 

Ważną rolę odgrywa dla nas również bogate know-how i elastyczność firmy Rösler podczas wspólnego opracowywania rozwiązań. Zaletą jest naturalnie również to, że firma Rösler reprezentowana jest wszędzie tam, gdzie produkujemy nasze elementy” – wyjaśnia kierownik działu sprzedaży. W rozmieszczonych na całym świecie zakładach produkcyjnych specjalisty w zakresie formowania wgłębnego pracuje około 15 wibratorów kołowych i 10 urządzeń do bębnowania oraz 18 wirówek uzdatniania wody technologicznej.

Elementy formowane wgłębnie charakteryzują się szczególnie wysokim stopniem odkształcenia, nietypowymi konturami oraz bardzo małymi wymiarami przy wysokich wymaganiach w zakresie geometrii. Wynikają z tego bardzo wysokie wymagania dotyczące okrawania obszarów zewnętrznych i wewnętrznych, zaokrąglania krawędzi i polerowania oraz wynikające ze specyfikacji wymagania dotyczące chropowatości i jakości powierzchni. Dirk Schulz, inżynier projektu w firmie Stüken, konkretyzuje te wymagania: „Z jednej strony konieczne jest zapewnienie, że w przypadku wszystkich elementów jednej partii uzyskany zostanie równomiernie dobry rezultat. Z drugiej strony, nawet w przypadku elementów obrabianych o bardzo cienkich ściankach i dużej powierzchni ubytek materiału w procesie bębnowania nie może być zbyt duży, aby zapobiec uszkodzeniom i odkształceniom. Po zakończeniu obróbki bezwzględnie wymagane jest niezawodne oddzielenie ściernic i elementów obrabianych. Należy również koniecznie zapobiec przenoszeniu elementów i/lub ściernic do następnej partii.” Z tego względu nie tylko niezbędne są procesy specjalnie dostosowane do obrabianych elementów, ale również technika urządzeń i środki technologiczne muszą być odpowiednio dopasowane. Pierwszym krokiem jest przy tym często studium wykonalności.

 
Po zakończeniu obróbki bezwzględnie wymagane jest niezawodne oddzielenie ściernic i elementów obrabianych. Należy koniecznie zapobiec przenoszeniu elementów i/lub ściernic do następnej partii. Foto: Hubert Stüken GmbH & Co. KG

Proces, technika urządzeń i środki technologiczne ustalane drogą empiryczną

W przypadku złożonych nowych elementów opracowanie procesu realizowane jest zazwyczaj w centrum badawczym (Customer Experience Center) producenta urządzeń, firmy Rösler, w którym dostępne są maszyny w najnowocześniejszej wersji do wszelkich procesów obróbki. W czasie prób z jednej strony definiuje się odpowiednie rozwiązania techniczne i wykonanie urządzeń. Może jednak zdarzyć się przy tym, że gładka właściwie powłoka powierzchni pojemnika roboczego do bębnowania wykonywana jest strukturalnie. „Zapobiega to na przykład osiadaniu bardzo małych i lekkich elementów na ścianie pojemnika. Aby uzyskać niezawodne i całkowite rozdzielenie elementów i ściernic, często konieczne są również specjalne konstrukcje stanowisk oddzielania i sit oddzielających” – informuje Dirk Schulz. Z drugiej strony ustalane są optymalne dla zastosowania geometria i rodzaj ściernicy (ceramiczna lub wiązana tworzywem sztucznym). Dla zapewnienia niezmiennie dobrego rezultatu obróbki w przypadku ściernic konieczne jest często przestrzeganie skrajnie małych zakresów tolerancji wielkości. Ostatnim krokiem jest ustalenie parametrów procesu, na przykład prędkość obrotowa zbiornika obróbki, poziomy napełnienia i czas trwania obróbki. Również w tym zakresie dużą rolę odgrywa doświadczenie firmy Stüken w zakresie bębnowania.

Efektywne uzdatnianie wody technologicznej

Nie tylko sama obróbka ma jednak decydujące znaczenie dla wysokiej jakości elementów i ekonomiczności procesów. Ważny wkład ma przy tym również przygotowanie płynów technologicznych. „W czasie procesów występuje ubytek materiału, zarówno elementu obrabianego, jak i zastosowanego medium do szlifowania. Cząstki te muszą być niezawodnie usunięte z cieczy. Do tego celu stosujemy technikę wirówki, która również pochodzi z oferty firmy Rösler” – objaśnia inżynier projektu. Pod względem konstrukcji i konfiguracji maszyny wirówki firmy Rösler są perfekcyjnie przystosowane do zadań związanych z czyszczeniem i osiągają wysoki poziom separacji, który umożliwia efektywne i przyjazne dla środowiska prowadzenie cieczy technologicznej w obiegu zamkniętym. 

Dla uzyskania optymalnych i powtarzalnych rezultatów dodatkowej obróbki precyzyjnych elementów formowanych wgłębnie decydujące znaczenie ma perfekcyjne współdziałanie techniki urządzeń, środków technologicznych i uzdatniania wody technologicznej – najlepiej w ścisłym uzgodnieniu z samym klientem.

www.rosler.com      www.stueken.de 

 

Źródło: Rösler Oberflächentechnik GmbH

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.