Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

TOOLEX 2023

Informacje prasowe

 

Długofalowa Konkurencyjność Dzięki Osi b i Automatyzacji

2022-10-24

Założona w 1969 roku firma Schwarzer GmbH w mieście Schloß Holte-Stukenbrock jest uważana za niezawodnego i sprawnego partnera w zakresie obróbki skrawaniem. Po wielu latach działań w sektorze budowy maszyn specjalnych w latach 90-tych firma zaczęła zajmować się produkcją na zlecenie. Dotyczyła ona zaawansowanych elementów i prostych podzespołów.

 

 Długofalowa Konkurencyjność Dzięki Osi b i Automatyzacji

Założona w 1969 roku firma Schwarzer GmbH w mieście Schloß Holte-Stukenbrock jest uważana za niezawodnego i sprawnego partnera w zakresie obróbki skrawaniem. Po wielu latach działań w sektorze budowy maszyn specjalnych w latach 90-tych firma zaczęła zajmować się produkcją na zlecenie. Dotyczyła ona zaawansowanych elementów i prostych podzespołów.


Oś B z możliwością 100% obróbki frezarskiej pozwala wykorzystać te same narzędzia na wrzecionie głównym i przechwytującym. Magazyn narzędziowy mieszczący do 60 narzędzi pozwala realizować obróbkę na tokarce CLX 450 TC najróżniejszych elementów bez przezbrajania. Firma Schwarzer produkuje na obrabiarce CLX 450 TC złożone elementy z najróżniejszych materiałów.

Około 60 specjalistów zajmuje się produkcją dla szerokiego spektrum klientów, w tym dostawców z sektora ogólnej branży budowy maszyn i przemysłu samochodowego. W zakładzie tokarskim firma Schwarzer od wielu lat polega na obrabiarkach CNC DMG MORI. Aby również w przyszłości móc wydajnie produkować złożone elementy, na początku roku zainstalowano tokarkę CLX 450 TC. System Robo2Go Vision zapewnia ponadto autonomiczną obróbkę średnich wielkości partii.

Przedsiębiorstwo rodzinne w drugim pokoleniu 

W dużej hali z sufitem dźwiękoszczelnym, oświetleniem LED i instalacją fotowoltaiczną firma Schwarzer urządziła zakład tokarski. Wentylacje zainstalowane nad obrabiarkami zapewniają dobrą jakość powietrza w pomieszczeniu. „W ten sposób stworzyliśmy bardzo przyjemne warunki pracy” – twierdzi Thorsten Schwarzer. Wspólnie z bratem Frankiem Schwarzerem prowadzi przedsiębiorstwo rodzinne w drugim pokoleniu. W zakładzie tokarskim potrzebne jest miejsce, aby wydajnie wykonywać codzienną pracę.

CLX 450 TC: kompletna obróbka z 6 stron z osią B 

„DMG MORI bardzo wcześnie zaoferowała nam nową obrabiarkę CLX 450 TC” – wspomina Thorsten Schwarzer. „To był odpowiedni moment – z jednej strony dla rozszerzenia zdolności produkcyjnych, z drugiej aby rozpocząć 6-stronną kompletną obróbkę z automatyczną wymianą narzędzia – dzięki osi B z prawdziwą funkcją frezarki”. Po osłabieniu sytuacji gospodarczej w 2019 i 2020 roku sytuacja dotycząca zleceń ustabilizowała się. Od początku roku ilość zamówień w firmie Schwarzer wróciła do dobrego poziomu.

Dzięki obrabiarce CLX 450 TC przenieśliśmy naszą produkcję na nowy, wyższy poziom. Produkujemy teraz elementy w całości na jednej obrabiarce zamiast na trzech, z pięcioma zamocowaniami. Możemy szybciej zająć się toczeniem, gdyż przezbrajanie nie zabiera nam tyle czasu co wcześniej! - Thorsten Schwarzer Dyrektor Zarządzający Schwarzer GmbH

Jedna obrabiarka zamiast trzech z pięcioma zamocowaniami

Przy takich założeniach wydajne rozwiązania produkcyjne jak obróbka frezarsko-tokarska są dobrym rozwiązaniem, Thorsten Schwarzer jest przekonany: „Aktualnie w jednym mocowaniu wykonujemy kompletną obróbkę elementów na jednej obrabiarce CLX 450 TC. Wcześniej do tych samych elementów potrzebowaliśmy trzech maszyn i pięciu zamocowań”. Obróbka jest realizowana szybciej, czasy zbrojenia zostały skrócone a czasy oczekiwania zostały wyeliminowane. „Dzięki temu bardzo skróciliśmy długość naszych cykli”. Obrabiarka CLX 450 TC toczy, frezuje i graweruje – z dowolnej strony. Już podczas procesu wykonywane są też pomiary. „W przypadku odchyłek obrabiarka w sposób automatyczny dodatkowo koryguje program” – dodaje Thorsten Schwarzer. Dzięki temu zapewnia się wysoką niezawodność procesu podczas produkcji. Firma Schwarzer może obrabiać na CLX 450 TC elementy z szerokiego spektrum dzięki średnicy toczenia do ø400mm i maksymalnej długości toczenia 1100mm. W okazałej przestrzeni roboczej znajduje się najważniejsza część systemu – uchylna oś B z wrzecionem tokarsko-frezarskim compactMASTER, która zapewnia oszczędność miejsca, pracuje z prędkością obrotową 12 000min−1 i momentem obrotowym 90Nm. Zakres obrotu wynosi ±120°. Najwyższą dokładność pozycjonowania i wydajność zapewnia też wrzeciono główne oraz przechwytujące, pracujące z prędkością obrotową do 5000min−1 i momentem obrotowym 345Nm, a także zintegrowana oś C z rozdzielczością 0,001°. „Dzięki osi B potrzebujemy mniej narzędzi dla jednego przedmiotu obrabianego w porównaniu z tokarką rewolwerową. A dzięki magazynowi narzędziowemu mamy dostęp do większej ilości narzędzi. To idealne rozwiązanie dla nas jako producenta kontraktowego, który często zmienia produkowane części. Czyli parafrazując Pana Jungera: możemy szybciej zająć się toczeniem, gdyż przezbrajanie nie zabiera nam tyle czasu co wcześniej!”

Robo2Go Vision: Niezależna produkcja partii średniej wielkości


System Robo2Go Vision to idealne rozwiązanie automatyzacji dla CLX 450 TC. Dzięki doprowadzaniu i odprowadzaniu przedmiotu obrabianego na zwykłych europaletach system ten doskonale nadaje się do obróbki wielu różnych przedmiotów. Obciążenie maksymalne wynoszące 35 kg pozwala zapewnić dużą elastyczność.

Firma Schwarzer już wcześniej rozpoczęła automatyzację procesów produkcyjnych. Czy to za pomocą podajnika prętów lub też pierwszych rozwiązań robotyzacji. Dlatego w przypadku tokarki CLX 450 TC firma zdawała sobie sprawę z tego, że DMG MORI może w bardzo prosty sposób za pomocą Robo2Go Vision zautomatyzować centrum tokarsko- -frezarskie. Wyposażony w kamerę robot rozpoznaje surowe części na tradycyjnej palecie EURO i tym samym zapewnia bezpieczny załadunek oraz rozładunek obrabiarki. „Dużą zaletą jest prosta obsługa Robo2Go” – ocenia automatyzację Thorsten Schwarzer. Po krótkim szkoleniu realizowanym przez DMG MORI dwóch pracowników potrafi obsłużyć robota. To istotny element przyczyniający się do zachowania długofalowej konkurencyjności: „Z tego powodu rozwiązania dotyczące automatyzacji będą odgrywały decydującą rolę również w przyszłości”.

Schwarzer GmbH
www.schwarzer-gmbh.de

 
 
 
Źródło: DMG MORI / Schwarzer GmbH
 

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.