Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
Zapewnienie jakości poprzez optymalny proces mycia
W dzisiejszych czasach czystość komponentów jest takim samym kryterium jakoÅ›ciowym, jak dokÅ‚adność wymiarowa. Jest ona definiowana przez okreÅ›lone specyfikacje czystoÅ›ci czÄ…stek, a coraz częściej także cienkich warstw. Niezawodne speÅ‚nienie tych wymagaÅ„ może być nie lada wyzwaniem. Aby dziaÅ‚ania byÅ‚y opÅ‚acalne, coraz ważniejsze staje siÄ™ zaprojektowanie procesów mycia zgodnie z wymaganiami użytkownika i uzyskanie powtarzalnych wyników czystoÅ›ci.
Czystość komponentów jest kryterium jakoÅ›ciowym które przyczynia siÄ™ do satysfakcji klienta, a przez to wysokiego poziomu konkurencyjnoÅ›ci.
Niezależnie od branży, mycie detali staÅ‚o siÄ™ dzisiaj jednym z kluczowych procesów w procesie produkcji. Po pierwsze, części muszÄ… być wystarczajÄ…co czyste do kolejnych etapów obróbki, takich jak powlekanie, drukowanie, obróbka cieplna czy montaż. Po drugie, jakość i funkcjonalność produktu sÄ… w dużej mierze zależne od czystoÅ›ci komponentów. W ostatnich latach skupiano siÄ™ na usuwaniu zanieczyszczeÅ„ pyÅ‚owych, w tym wiórów powstajÄ…cych w procesach obróbki i formowania, ale także zadziorów i czÄ…stek powstaÅ‚ych w wyniku Å›cierania. Tymczasem zanieczyszczenie cienkowarstwowe również nabraÅ‚o znaczenia. Dzieje siÄ™ tak, ponieważ najmniejsze pozostaÅ‚oÅ›ci olejów i emulsji po obróbce skrawaniem, Å›rodków czyszczÄ…cych, Å›rodków do ciÄ…gnienia, formowania i rozdzielania itp. mogÄ… pogorszyć jakość połączeÅ„ w procesach łączenia, takich jak spawanie laserowe, lutowanie i klejenie.
JeÅ›li chodzi o zanieczyszczenie cienkowarstwowe, specyfikacje czystoÅ›ci sÄ… czÄ™sto definiowane w kategoriach energii powierzchniowej lub napiÄ™cia powierzchniowego (mN/m = miliniutony na metr). Zgodność można stosunkowo Å‚atwo sprawdzić za pomocÄ… tuszów testowych i mierzÄ…c kÄ…ty styku.
W przypadku, kiedy musimy usunąć zanieczyszczenia organiczne, nowoczesne rozpuszczalnikowe maszyny myjące robią więcej, niż tylko pozwalają osiągnąć wymagany poziom czystości. Pozwalają też spełnić wysokie wymagania środowiskowe i znacznie wydłużyć żywotność rozpuszczalnika dzięki zintegrowanej destylacji środka myjącego.
Dostosowanie procesów mycia chemicznego na mokro do danego zadania
W przypadku zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci detali specyfikacje dotyczÄ…ce czystoÅ›ci czÄ…stek i/lub warstwy można speÅ‚nić przy wykorzystaniu procesów mycia chemicznego na mokro. Części sÄ… na ogóÅ‚ myte partiami, albo luzem, albo uÅ‚ożone w koszach. Jednak stabilnÄ… i powtarzalnÄ… jakość procesu oraz staÅ‚e, dobre wyniki można osiÄ…gnąć tylko wtedy, gdy chemia myjÄ…ca oraz maszyna i technologia procesu sÄ… optymalnie dostosowane do zadania mycia.
RozpoczynajÄ…c mycie wodne, myjka EcoCcube jest idealnÄ… maszynÄ…, która łączy kompaktowe wymiary, niskÄ… wagÄ™, dwa standardowe zbiorniki i prostÄ… obsÅ‚ugÄ™.
Dobór odpowiedniego Å›rodka myjÄ…cego do zanieczyszczenia
Przy wyborze Å›rodka myjÄ…cego, zasada chemiczna „podobne rozpuszcza podobne” powinna sÅ‚użyć jako wskazówka. Oznacza to, że zanieczyszczenia polarne, takie jak emulsje chÅ‚odzÄ…ce, pasty polerskie, sole, czÄ…stki Å›cierne i inne ciaÅ‚a staÅ‚e sÄ… zwykle usuwane za pomocÄ… wody jako polarnego Å›rodka myjÄ…cego w połączeniu ze Å›rodkami o neutralnym pH, kwasowymi lub alkalicznymi. W przypadku zanieczyszczeÅ„ na bazie oleju mineralnego (organicznych, niepolarnych), takich jak oleje obróbcze, smary i woski, zwykle stosuje siÄ™ rozpuszczalniki, takie jak wÄ™glowodory bezchlorowcowe lub wÄ™glowodory chlorowane. Alkohole modyfikowane (3-butoksy-2-propanole) majÄ… wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lipofilowe i hydrofilowe, a zatem sÄ… zdolne do usuwania w pewnym stopniu zarówno niepolarnych, jak i polarnych zanieczyszczeÅ„.
Aby dokÅ‚adnie okreÅ›lić, który Å›rodek myjÄ…cy jest najlepszy do skutecznego usuwania zanieczyszczeÅ„ przywierajÄ…cych do detali, zaleca siÄ™ przeprowadzenie prób mycia z oryginalnie zanieczyszczonymi częściami. W swoich centrach technologicznych na caÅ‚ym Å›wiecie Ecoclean GmbH dysponuje różnymi maszynami myjÄ…cymi do wszystkich rodzajów mediów myjÄ…cych. SÅ‚użą one do przeprowadzania testów mycia części wykonanych z metalu, tworzyw sztucznych, materiaÅ‚ów ceramicznych, szkÅ‚a i ich kombinacji. Oprócz osiÄ…galnego wyniku mycia zespóÅ‚ sprawdza również, czy materiaÅ‚y elementów, które majÄ… być czyszczone, sÄ… kompatybilne z używanymi Å›rodkami myjÄ…cymi.
Mycie ultradźwiÄ™kowe pozwala speÅ‚nić najwyższe wymagania czystoÅ›ciowe w bardzo krótkim czasie.
Minimalizacja kosztów mycia dziÄ™ki odpowiedniej technologii procesu
Im szybciej i skuteczniej w procesie mycia speÅ‚nione sÄ… wstÄ™pnie zdefiniowane specyfikacje czystoÅ›ci, tym mniejszy jest jednostkowy koszt mycia. Efekt dziaÅ‚ania Å›rodka myjÄ…cego jest zatem wzmacniany przez różne technologie procesowe, takie jak natryskiwanie, odtÅ‚uszczanie parowe, mycie zanurzeniowe, ultradźwiÄ™kowe i zanurzeniowo-natryskowe, a także mycie wysokociÅ›nieniowe, które sÅ‚uży do jednoczesnego gratowania części.
Podczas mycia natryskowego energia kinetyczna strumienia wzmacnia dziaÅ‚anie zastosowanych Å›rodków myjÄ…cych i usuwa zanieczyszczenia z powierzchni elementu. Do wszystkich lub okreÅ›lonych obszarów, np. otwory wywiercone lub Å›lepe otwory przykÅ‚ada siÄ™ ciÅ›nienie od 2 do 20 barów. Szczególnie przy precyzyjnym myciu natryskowym jego rezultat zależy od tego, jak dysze sÄ… skierowane na mytÄ… powierzchniÄ™. Wynik można poprawić, przesuwajÄ…c detal wzglÄ™dem dyszy natryskowej lub odwrotnie. Tam, gdzie wymagania czystoÅ›ciowe sÄ… wysokie, mycie natryskowe może być również stosowane jako koÅ„cowy etap w celu usuniÄ™cia wszelkich drobnych czÄ…stek, które nadal przylegajÄ… do powierzchni.
Podczas odtÅ‚uszczania parowego, które odbywa siÄ™ w zamkniÄ™tej komorze roboczej rozpuszczalnikowej maszyny myjÄ…cej, Å›rodek myjÄ…cy jest podgrzewany do temperatury wrzenia, a powstaÅ‚e opary rozpuszczalnika kierowane sÄ… na myte elementy. Różnica temperatur miÄ™dzy gorÄ…cymi oparami a chÅ‚odniejszym detalem powoduje kondensacjÄ™ rozpuszczalnika na powierzchni mytego przedmiotu, co tworzy efekt pÅ‚ukania. OdtÅ‚uszczanie parowe sÅ‚uży do usuwania zanieczyszczeÅ„, takich jak oleje, smary i emulsje z lekko zabrudzonych części.
W myciu zanurzeniowym, które można przeprowadzić za pomocÄ… Å›rodków na bazie wody i rozpuszczalników, zanieczyszczenia sÄ… usuwane przede wszystkim w wyniku chemicznego dziaÅ‚ania medium. Efekt ten można wzmocnić wychylajÄ…c i obracajÄ…c detale. Proces ten jest najczęściej stosowany w przypadku części o zÅ‚ożonej geometrii (z otworami nieprzelotowe lub podciÄ™ciami), a czÄ™sto łączy siÄ™ go z myciem natryskowo-iniekcyjnym (IFW) i/lub myciem ultradźwiÄ™kowym.
Mycie zalewowo-iniekcyjne jest stosowane w prawie wszystkich procesach mycia elementów silnie zanieczyszczonych wiórami i olejem lub emulsjÄ…. Części sÄ… poddawane ciÅ›nieniu od 3 do 15 barów w kÄ…pieli zanurzeniowej. Ponieważ odbywa siÄ™ to poniżej poziomu cieczy, generowane sÄ… duże przepÅ‚ywy objÄ™toÅ›ciowe, które mogÄ… Å‚atwo penetrować otwory nawet w elementach o bardzo zÅ‚ożonej geometrii.
Mycie ultradźwiÄ™kowe opiera siÄ™ na zjawisku kawitacji: sygnaÅ‚y elektryczne generowane z okreÅ›lonÄ… czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… przez generator ultradźwiÄ™ków sÄ… przekazywane przez przetwornik jako fale dźwiÄ™kowe do pÅ‚ynu myjÄ…cego. Powoduje to wzajemne oddziaÅ‚ywanie podciÅ›nienia i nadciÅ›nienia, z mikroskopijnymi pÄ™cherzykami gazu tworzÄ…cymi siÄ™ w fazach podciÅ›nienia, które zapadajÄ… siÄ™ (implodujÄ…) w późniejszej fazie nadciÅ›nienia. Powoduje to powstawanie w cieczy mikroprÄ…dów, które praktycznie „wysadzajÄ…” i zmywajÄ… wszelkie zanieczyszczenia staÅ‚e i cienkowarstwowe przylegajÄ…ce do detali. Dla efektu mycia obowiÄ…zuje nastÄ™pujÄ…ca zasada: im niższa czÄ™stotliwość, tym wiÄ™ksze pÄ™cherzyki kawitacyjne i wyższa uwalniana energia.
Maszyna EcoCvelox łączy gratowanie i mycie z wysokim poziomem automatyzacji i prostym programowaniem, tak, że procesy te można przeprowadzić w jednym etapie produkcji w ekonomiczny sposób
Gratowanie i mycie w jednym kroku
Zastosowanie strumienia wody pod wysokim ciÅ›nieniem, zwykle w zakresie od 300 do 1000 barów, ale czasem wyższym lub niższym w zależnoÅ›ci od zastosowania, umożliwia niezawodne usuwanie zadziorów powstaÅ‚ych podczas obróbki skrawaniem i jednoczesne mycie detali. Mycie wysokociÅ›nieniowe sÅ‚uży również do usuwania pozostaÅ‚oÅ›ci piasku z odlewów oraz uporczywych zabrudzeÅ„ z powierzchni części, w tym pozostaÅ‚oÅ›ci spawalniczych i zgorzeliny. Stosowane ciÅ›nienia zależą od rodzaju i poziomu zanieczyszczenia, a także od wyników badaÅ„ uzyskanych w Centrach Technologicznych Ecoclean.
Oprócz medium myjÄ…cego i technologii systemu, na jakość procesu ma wpÅ‚yw personel obsÅ‚ugujÄ…cy maszynÄ™ myjÄ…cÄ…. Znajomość wzajemnych powiÄ…zaÅ„ i procesów na etapie mycia detali w produkcji ma zatem kluczowe znaczenie dla powtarzalnego i ekonomicznego speÅ‚niania wymagaÅ„ czystoÅ›ci.
ŹródÅ‚o: Ecoclean GmbH