Tytu³: ¦wiat Obrabiarek i Narzêdzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Czêstotliwo¶æ: kwartalnik
Nak³ad: 2000-2500 egz.
Rok za³o¿enia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Intec

Aktualno¶ci

 

INNOFORM® 2024 – przemys³ tworzyw sztucznych

2024-05-09

6. edycja Miêdzynarodowych Targów Kooperacyjnych Przemys³u Narzêdziowo Przetwórczego INNOFORM® za nami. W dniach 16-18 kwietnia narzêdziowcy i przetwórcy tworzyw sztucznych spotkali siê w Bydgoszczy, aby zapoznaæ siê z ofert± 170 firm z ca³ego ¶wiata. 2723 profesjonalistów mia³o okazjê poznaæ ofertê skierowan± do szeroko rozumianej bran¿y formierskiej oraz wziê³o aktywny udzia³ w prezentacjach firm, panelach dyskusyjnych, konferencjach oraz gie³dzie kooperacyjnej. Wa¿nym elementem targów by³ równie¿ dzieñ edukacyjny skierowany do uczniów szkó³ bran¿owych.

 

INNOFORM® 2024 – przemys³ tworzyw sztucznych wobec wyzwañ ¶rodowiskowych


6. edycja Miêdzynarodowych Targów Kooperacyjnych Przemys³u Narzêdziowo Przetwórczego INNOFORM® za nami. W dniach 16-18 kwietnia narzêdziowcy i przetwórcy tworzyw sztucznych spotkali siê w Bydgoszczy, aby zapoznaæ siê z ofert± 170 firm z ca³ego ¶wiata. 2723 profesjonalistów mia³o okazjê poznaæ ofertê skierowan± do szeroko rozumianej bran¿y formierskiej oraz wziê³o  aktywny udzia³ w prezentacjach firm, panelach dyskusyjnych, konferencjach oraz gie³dzie kooperacyjnej. Wa¿nym elementem targów by³ równie¿ dzieñ edukacyjny skierowany do uczniów szkó³  bran¿owych.

Fokus na recykling i zrównowa¿ony rozwój

Bydgoski Klaster Przemys³owy Dolina Narzêdziowa i Targi w Krakowie, od pocz±tku organizacji targów zaanga¿owani s± w promowanie dobrych praktyk przyjaznych dla ¶rodowiska. Konsekwencj± tych dzia³añ by³a konferencja „Recykling Tworzyw w g±szczu regulacji, jeszcze szczytna idea, czy ju¿ utopia?”.  Pierwsza czê¶æ konferencji dotyczy³a tematyki zrównowa¿onego rozwoju w obszarze polimerów oraz wp³ywu nowych regulacji na kondycjê przedsiêbiorstw. Druga czê¶æ po¶wiêcona by³a raportowaniu ESG, które w najbli¿szym czasie wywieraæ bêd± istotny wp³yw na dzia³alno¶æ biznesow±. Uczestnikami paneli byli praktycy, przedstawiciele sektora bankowego i ¶wiata nauki, którzy udzielili wskazówek, jak wdra¿aæ politykê zrównowa¿onego rozwoju w kontek¶cie przewagi konkurencyjnej. Nowo¶ci± tegorocznej edycji by³o wyodrêbnienie w czê¶ci ekspozycji Salonu Recyklingu Tworzyw Sztucznych. Wziê³o w nim udzia³ kilkana¶cie firm, które zaprezentowa³y najnowsze technologie, maszyny  oraz recyklaty. 

Jak podkre¶la Estera Jamrozek, Area Sales Manager z M-A-S Maschinen- und Anlagenbau Schulz GmbH „Recykling odgrywa ogromn± rolê w naszym spo³eczeñstwie. Wa¿ne jest, aby promowaæ go nie tylko jako chwilow± modê, lecz jako trwa³± zmianê w naszym podej¶ciu i sposobie my¶lenia. Jest kluczowe, aby¶my recyklingowali produkty z tworzyw sztucznych zamiast jedynie wytwarzaæ nowe z surowców pierwotnych, szczególnie bior±c pod uwagê dostêpno¶æ takich mo¿liwo¶ci na rynku”. 

Arkadiusz Badziñski, Manager narzêdziowni ds. techniczno-handlowych w DTM System podsumowuje - „Pojawiaj± siê zapytania o recykling i dba³o¶æ o ¶rodowisko. My wychodzimy z za³o¿enia, ¿e musimy optymalizowaæ produkcjê, ¿eby by³a jak najkorzystniejsza dla klienta, czyli wykorzystujemy wszystko, co jeszcze mo¿emy wykorzystaæ. Przyk³adowo, je¶li mamy jaki¶ odpad, który sami generujemy, to staramy siê go ponownie wykorzystaæ. Nie wyrzucamy tych tworzyw i staramy siê we w³asnym obiegu u¿yæ ich ponownie. Obieg tworzywa w naszej firmie przewa¿nie zatacza ko³o, je¶li mamy wypraskê z b³êdem, staramy siê j± przetworzyæ ponownie, ¿eby zniwelowaæ b³±d i zu¿yæ j± w 100%. Tak, ¿eby nie generowaæ niepotrzebnych odpadów”. 

Nowe rozwi±zania, nowe produkty i nowe firmy

Podczas targów zaprezentowano kilkaset rozwi±zañ dedykowanych narzêdziowniom i wtryskowniom.   Go¶cie mogli zapoznaæ siê m.in. z maszynami o zwiêkszonej wydajno¶ci, zapewniaj±cymi redukcjê kosztów energii, oszczêdno¶æ wody, redukcjê emisji  CO 2  i zmniejszone zapotrzebowanie na ch³odzenie; nowymi gatunkami stali o wysokiej przewodno¶ci cieplnej;  systemami mocowania form; oprogramowaniem do symulacji wtrysku, komponentami do form i t³oczników; biotworzywami oraz us³ugami  ekologicznego czyszczenia form. Jak co roku pojawi³y siê równie¿ firmy debiutuj±ce na Targach INNOFORM®. 

Obecnie rozszerzamy nasz± dzia³alno¶æ na ca³± Europê, ale Polska oczywi¶cie pozostaje nadal jednym z g³ównych rynków, na których aktywnie siê rozwijamy, dlatego te¿ szukamy tutaj nowych mo¿liwo¶ci zaprezentowania naszej oferty. Oprócz uczestnictwa w najwiêkszych targach bran¿owych w Polsce, patrzymy bardzo ¿yczliwym okiem równie¿ na specjalistyczne targi narzêdziowe w Bydgoszczy. Funkcjonuje tutaj bardzo prê¿ny Bydgoski Klaster Przemys³owy Dolina Narzêdziowa. Bydgoszcz to tak¿e zag³êbie firm narzêdziowych oraz dynamicznie dzia³aj±ce uniwersyteckie jednostki badawczo-naukowe, które ¶ci¶le wspó³pracuj± z tym sektorem. Uwa¿amy zatem, ¿e jest to idealne miejsce, w którym mo¿emy przedstawiæ potencja³ Bole  – mówi Jacek Leszczyñski, Chief Marketing Officer, BOLE Europe Technology.

Sukces zaczyna siê od spotkañ

Wa¿nym elementem targów jest Nauka dla Przemys³u, strefa w której jednostki naukowe rokrocznie prezentuj± osi±gniêcia i mo¿liwo¶ci dedykowane bran¿y formierskiej. Dodatkowym atutem tegorocznej edycji by³y wydarzenia towarzysz±ce – Gie³da Kooperacyjna i Strefa Prezentacji Firm, które stworzy³y doskona³± okazjê do nawi±zania kontaktów biznesowych oraz poszerzenia wiedzy na temat najnowszych rozwi±zañ. Warto podkre¶liæ, ¿e INNOFORM® to nie tylko miejsce prezentacji produktów i us³ug, ale przede wszystkim platforma wymiany do¶wiadczeñ oraz budowania przysz³o¶ciowej wizji dla bran¿y narzêdziowo-przetwórczej. 

Docenia to Agnieszka Królik, Specjalistka ds. marketingu w AMS International: W porównaniu do innych targów, które s± gigantyczne i jest siê incognito, tutaj jest bardzo przyjazna atmosfera pomiêdzy wystawcami, firmami, które siê prezentuj±. Okazuje siê, ¿e wiele osób siê zna ju¿ od lat. Wspó³pracujemy ze sob±, rekomendujemy siê nawzajem, w zwi±zku z czym na pewno jest to wyj±tkowa impreza, na której warto byæ. Marcin Kupidura, Dyrektor ds. sprzeda¿y Meusburger Georg GmbH & Co KG dodaje - Targi bydgoskie s± ¶redniej wielko¶ci targami, ale pomimo niezbyt du¿ych gabarytów mieli¶my spory ruch i dosyæ du¿e zainteresowanie. By³o wiêcej konkretnych klientów i ukierunkowanych w swoim zapotrzebowaniu. Na pewno zawsze chcieliby¶my jeszcze wiêcej, ale jeste¶my zadowoleni. Fajne targi, przyjemna atmosfera, mo¿e mniej ni¿ gdzie indziej, ale na pewno konkretniej.

Do zobaczenia za rok!

Przemys³ narzêdziowo – przetwórczy to bran¿a, przed któr± stoj± kolejne wyzwania.  Zapraszamy do ich omówienia w czasie kolejnej 7. edycji Targów INNOFORM® w dniach 4-6 marca 2025 w Bydgoszczy.

¬ród³o: Targi w Krakowie Sp. z o.o.

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb u¿ytkowników. Korzystaj±c ze strony zgadzasz siê na ich zapisywanie w pamiêci urz±dzenia zgodnie z ustawieniami przegl±darki. Wiêcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatno¶ci.