Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
A chip straight out of a picture book
Raport trendów w zakresie narzêdzi do obróbki metalu
Od 10 do 14 wrze¶nia 2024 r. wystawcy targów AMB zaprezentuj± swoje rozwi±zania w zakresie narzêdzi skrawaj±cych, narzêdzi mocuj±cych, techniki pomiarowej i testowej, sprzêtu operacyjnego, systemów obs³ugi, bezpieczeñstwa pracy, maszyn i wielu innych. | ¬ród³o zdjêæ: Landesmesse Stuttgart GmbH
Nowe materia³y, tendencja do miniaturyzacji, presja konkurencyjna, cyfryzacja i bardziej zrównowa¿ony biznes to tylko niektóre z wyzwañ, z którymi musz± sobie poradziæ firmy produkcyjne. Dotyczy to równie¿ pocz±tku ³añcucha warto¶ci dodanej, w którym czêsto stosowana jest jedna metoda obróbki metalu. Specjali¶ci narzêdziowi s± czêsto pierwsz± osob±, do której nale¿y zwróciæ siê z zapytaniami dotycz±cymi optymalizacji z³o¿onych i problematycznych procesów skrawania metalu. Do najczêstszych problemów, z jakimi borykaj± siê firmy zajmuj±ce siê obróbk± metali, zalicza siê zu¿ycie narzêdzi, czas obróbki i koszty.
O tym, jak producenci nowoczesnych narzêdzi radz± sobie z ró¿nymi wyzwaniami, pokazuje przegl±d innowacji wystawców AMB, którzy w dniach 10-14 wrze¶nia 2024 r. zaprezentuj± swoje nowo¶ci w ca³kowicie zajêtych halach Messe Stuttgart. Razem z in¿ynieri± mechaniczn± firm i u¿ytkowników, producenci ci znajduj± rozwi±zania, dziêki którym mog± wytwarzaæ równie¿ z³o¿one kszta³ty, wymagaj±ce materia³y lub du¿e liczby jednostek w bardziej wydajny i precyzyjny sposób.
Materia³y skrawaj±ce i pow³oki
Rozwój nowych materia³ów skrawaj±cych i pow³ok jest kluczowym obszarem doskonalenia narzêdzi precyzyjnych. Pow³oki wêglikowe, ceramiczne i diamentowe zmniejszaj± zu¿ycie i wyd³u¿aj± ¿ywotno¶æ. Ostatecznie to w³a¶nie te materia³y czêsto zapewniaj± nieprzerwan± pracê.
Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na l¿ejsze, a jednocze¶nie wytrzyma³e materia³y, ro¶nie zapotrzebowanie na narzêdzia umo¿liwiaj±ce obróbkê tych materia³ów. | Zdjêcia: Landesmesse Stuttgart GmbH
W firmie Iscar w grê wchodzi tak¿e inny element maj±cy pozytywny wp³yw na produktywno¶æ: wewnêtrzne kana³y ch³odziwa zosta³y zintegrowane z 3-ostrzowymi wiert³ami z p³ask± g³owic± pe³nowêglikow± w celu poprawy wydajno¶ci obróbki. Trzy dysze ch³odziwa wyd³u¿aj± ¿ywotno¶æ rowka i poprawiaj± odprowadzanie wiórów. Wed³ug firmy linia wierte³ p³askich firmy Iscar jest pierwsz± na rynku, która umo¿liwia obróbkê otworów z p³askim dnem. Trzy krawêdzie skrawaj±ce wiert³a poprawiaj± jako¶æ otworów, zw³aszcza w warunkach obróbki przerywanej. Warunki te mog± obejmowaæ na przyk³ad przecinaj±ce siê otwory lub nachylone powierzchnie.
Geometria wierte³ zapewnia wysok± produktywno¶æ, zw³aszcza przy obróbce stali i materia³ów ¿eliwnych. ¦rednica tej serii waha siê od 4 do 12 milimetrów ze skokiem co 0,1 mm i stosunkiem d³ugo¶ci do ¶rednicy 3xD i 5xD. Ma³a koñcówka poprawia penetracjê i dok³adno¶æ otworu obróbczego, a karbowane krawêdzie skrawaj±ce i specjalny kszta³t wk³adu zapewniaj± dobr± kontrolê wióra w wiêkszo¶ci materia³ów. W±skie zgarniacze zmniejszaj± tarcie i zapewniaj± doskona³± jako¶æ powierzchni. Wysoko wypolerowane rowki wiórowe równie¿ czysto odprowadzaj± wióry, a zoptymalizowana ¶rednica rdzenia zwiêksza sztywno¶æ narzêdzia.
Materia³y kompozytowe i nowe materia³y
Materia³y kompozytowe, takie jak w³ókna wêglowe czy stopy tytanu, równie¿ wymagaj± specjalnych narzêdzi, które wytrzymuj± ekstremalne obci±¿enia. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na l¿ejsze, a jednocze¶nie wytrzyma³e materia³y ro¶nie zapotrzebowanie na narzêdzia umo¿liwiaj±ce obróbkê tych materia³ów. Dzia³alno¶æ badawczo-rozwojowa wielu firm skupia siê zatem na produkcji tych narzêdzi ze szczególnym uwzglêdnieniem ich pow³ok.
Mapal, producent z siedzib± w Aalen, równie¿ nadal rozwija swoje technologie powierzchniowe. Niezwykle twarde i odporne na zu¿ycie warstwy diamentu tn± materia³y takie jak materia³y z w³ókna wêglowego, ceramika, grafit i zwi±zki aluminium. Szczególnie w przemy¶le samochodowym, przemy¶le lotniczym, przemy¶le budowy narzêdzi i produkcji form oraz przemy¶le technologii medycznej u¿ytkownicy wymagaj± d³ugiej ¿ywotno¶ci i niezawodno¶ci procesów.
W Centrum Kompetencyjnym ds. Technologii Pow³ok w Aalen p³ytki wymienne i narzêdzia pe³nowêglikowe s± przygotowywane do pó¼niejszego u¿ycia za pomoc± procesów PVD lub CVD. Eksperci zwykle zalecaj± CVD do ciêcia na sucho i przy du¿ych prêdko¶ciach skrawania. Podczas chemicznego osadzania z fazy gazowej zwi±zki osadzaj± siê do temperatury nieco ponad 1000 °C. Je¶li spodziewane s± raczej niestabilne warunki przetwarzania lub trudne warunki skrawania, stosuje siê twardsze pow³oki PVD. Fizyczne osadzanie z fazy gazowej ³±czy twarde materia³y metaliczne, takie jak azotan tytanu lub azotek tytanu i glinu, z podstawowymi korpusami wêglika. Je¶li procesy zu¿ycia adhezyjnego odgrywaj± rolê, czêsto wybiera siê diamentopodobne pow³oki wêglowe (DCC). S± one równie¿ oddzielane za pomoc± procesu PVD lub CVD w oparciu o plazmê.
Aby pokryæ swoje narzêdzia, Mapal ogranicza siê obecnie do zakresu od 3 do 15 µm, w zale¿no¶ci od konkretnego zastosowania. Zoptymalizowany proces HF-CVD pozwala uzyskaæ pow³oki o niemal jednorodnej grubo¶ci. Jeden cel pozostaje zawsze ten sam: w konkretnym zastosowaniu ciêcia powinna istnieæ mo¿liwo¶æ wykorzystania ca³kowitej d³ugo¶ci ciêcia przy zapewnieniu niezawodno¶ci procesu niezale¿nie od g³êboko¶ci ciêcia.
Jednym z przyk³adów jest OptiMill-Composite-Speed-Plus, frez z wêglika spiekanego do materia³ów wzmacnianych w³óknem wêglowym (CFR). W tym przypadku jednorodna pow³oka diamentowa CVD zapewnia d³ug± ¿ywotno¶æ i wysok± niezawodno¶æ procesu: „W ci±gu ostatnich kilku lat intensywnie pracowali¶my nad udoskonaleniem procesu powlekania diamentowego i otworzyli¶my nowe mo¿liwo¶ci w produkcji narzêdzi” — powiedzia³ dr Martin Kommer, dyrektor zespo³u ds. badañ i rozwoju materia³ów tn±cych/pow³ok w Mapal. Producent narzêdzi ponosi zatem wy³±czn± odpowiedzialno¶æ za ca³y proces projektowania narzêdzi, pocz±wszy od w³a¶ciwej geometrii i wyboru odpowiedniego wêglika, a¿ po pow³okê.
Im mniejsze s± tolerancje obrabianego przedmiotu, tym bardziej zale¿y to od ca³ego ³añcucha przenoszenia mocy od podstawy obrabiarki do wióra. | ¬ród³o zdjêæ: Landesmesse Stuttgart GmbH
Narzêdzia te umo¿liwiaj± obróbkê tworzyw sztucznych wzmocnionych w³óknem, np. tworzyw sztucznych wzmocnionych w³óknem wêglowym (CFRP), tworzyw sztucznych wzmocnionych w³óknem szklanym (GFRP) i tworzyw sztucznych wzmocnionych w³óknem aramidowym (AFRP). Do obróbki zgrubnej materia³ów CFRP i GFRP dostêpne s± frezy trzpieniowe z pow³ok± ZR o ¶rednicach od 4,0 do 20 mm. Frezy trzpieniowe z pow³ok± diamentow± ZR umo¿liwiaj± obróbkê zgrubn± i wykañczaj±c± bez uszkodzeñ. Specjalne uzêbienie zapewnia czyste i niezawodne ciêcie w³ókien, du¿± ilo¶æ wiórów i optymalne usuwanie wiórów. Do mikroobróbki nadaj± siê mikrofrezy trzpieniowe o ¶rednicach od 1,0 do 3,0 mm z pow³ok± diamentow±-ZR. Do wiercenia i frezowania wykoñczeniowego w tworzywach sztucznych wzmacnianych w³óknem aramidowym dostêpne s± frezy trzpieniowe z odwrotnym naciêciem no¿ycowym (5,0 do 12 mm).
Nanotechnologia i narzêdzia mikrostrukturalne
Inny trend dotyczy rozmiaru czê¶ci, które maj± byæ produkowane. Czê¶ci staj± siê coraz mniejsze. Dlatego te¿ niezbêdne kszta³ty i geometrie równie¿ siê kurcz±. Miniaturyzacja czê¶ci wymaga narzêdzi o coraz dok³adniejszych i mniejszych wymiarach. Przej¶cia s± p³ynne w mikrotechnologii i nanotechnologii. Narzêdzia o mikroskopijnie ma³ych strukturach ciesz± siê du¿ym popytem w elektronice i technologii medycznej.
Na przyk³ad w firmie Paul Horn istotne jest opanowanie ka¿dego procesu podczas mikroskrawania. Kiedy trzeba wyprodukowaæ ¶rednice zewnêtrzne 0,1 mm, wstawki 0,5 mm i posuwy 5 µm, mo¿na wyczuæ, jak precyzyjnie musz± byæ skoordynowane wszystkie elementy obróbki. Bardzo ma³e g³êboko¶ci ciêcia wymagaj± bardzo ostrych ostrzy, aby zminimalizowaæ nacisk ciêcia. Jednak¿e ¶cierne krawêdzie tn±ce zwiêkszaj± niebezpieczeñstwo mikropêkniêæ. Nawet niewielkie pêkniêcie rzêdu kilku µm na krawêdzi skrawaj±cej ma negatywny wp³yw na obrobion± powierzchniê przedmiotu. Jako¶æ wykoñczenia powierzchni ciêcia równie¿ odgrywa wa¿n± rolê. Aby zapobiec narostom na krawêdziach, powierzchnia ciêcia w Paul Horn jest przed u¿yciem bardzo drobno szlifowana lub polerowana.
Rozwój nowych materia³ów skrawaj±cych i pow³ok to kluczowy obszar doskonalenia narzêdzi precyzyjnych. | Zdjêcia: Landesmesse Stuttgart GmbH
Aby umo¿liwiæ u¿ytkownikom produkcjê ¶rub do aparatów s³uchowych, ciê¿arków wywa¿aj±cych do produkcji zegarków lub toczonych mikroczê¶ci do komponentów medycznych, firma Horn opracowa³a system µ-Finish do mikrociêcia. Dziêki temu mo¿liwa jest dok³adno¶æ zmiany +/- 0,0025 mm podczas obracania p³ytki wymiennej. Na przyk³ad u¿ytkownik mo¿e obróciæ p³ytê tn±c± bez konieczno¶ci ponownej regulacji wysoko¶ci koñcówki.
LMT Tools w Schwarzenbek to kolejny przyk³ad trendu w kierunku coraz mniejszych czê¶ci: podczas opracowywania mikrofrezów oprócz wymaganej jako¶ci komponentów g³ównymi punktami by³y produktywno¶æ i niezawodno¶æ procesu. LMT dostarcza ró¿ne mikrofrezy w zakresie tolerancji do 0,007 mm do wysoce precyzyjnej obróbki frezarskiej przy ma³ych ¶rednicach narzêdzi. Wa³y precyzyjne o ¶rednicach 3, 4 i 6 mm z tolerancj± h5 i zakresem ¶rednic od 0,3 do 3,0 mm dostêpne s± w dwóch wariantach geometrii: w wersji z prost± powierzchni± czo³ow± do precyzyjnych konturów oraz w wersji z g³ówk± sferyczn±. Ta ostatnia konstrukcja zapewnia wiêksz± elastyczno¶æ przy obróbce skomplikowanych kszta³tów 3D. Dziêki kulistemu kszta³towi frezu mo¿na precyzyjnie obrabiaæ krzywizny i nieregularne powierzchnie.
Jednym z g³ównych obszarów zastosowañ jest obróbka skrawaniem w produkcji matryc i form, np. z³o¿one powierzchnie form 3D, g³êbokie wnêki, otwory wiertnicze, podciêcia lub struktury ¿ebrowane. LMT przeciwdzia³a du¿ym kolektywom obci±¿eñ termomechanicznych za pomoc± odpornych na zu¿ycie systemów pod³o¿y warstwowych, które wytrzymuj± wysokie temperatury. Dziêki temu narzêdzia staj± siê odporne na utlenianie i dyfuzjê oraz maj± wysok± twardo¶æ.
Miniaturyzacja czê¶ci wymaga narzêdzi o coraz dok³adniejszych i mniejszych wymiarach. | Zdjêcia: Landesmesse Stuttgart GmbH
Najmniejsza ¶rednica bez pilotowania
Ceratizit dostarcza równie¿ wiert³a do ma³ych i bardzo g³êbokich ¶rednic. Wiertarka WTX wierci otwory o ¶rednicy do 30xD przy zachowaniu du¿ej dok³adno¶ci pozycjonowania. Wersja 5xD zosta³a zaprojektowana jako wiert³o pilotuj±ce do wierceñ mikro g³êbokich otworów, stwarzaj±c tym samym warunki do procesu wiercenia mikro g³êbokich otworów. W³a¶ciwo¶ci samocentruj±ce mikrowierte³ oznaczaj±, ¿e mo¿na zrezygnowaæ z wiercenia wstêpnego/centrowania a¿ do 8xD w³±cznie.
Wed³ug producenta wiert³a niezawodnie i z powtarzaln± dok³adno¶ci± obrabiaj± stale, odlewy lub materia³y o wysokiej odporno¶ci na ciep³o. Jest to zas³uga zoptymalizowanej geometrii oraz tzw. pow³oki Dragonskin. Specjalna geometria koñcówki zwiêksza dok³adno¶æ pozycjonowania, a docierane powierzchnie i opatentowane otwory na wióry zapewniaj± szybkie i niezawodne usuwanie wiórów. Narzêdzia s± ch³odzone za pomoc± spiralnych kana³ów ch³odziwa i komory ch³odziwa w wale. Dziêki tym ¶rodkom Ceratizit d±¿y do zapewnienia powtarzalno¶ci mikrowierceñ i braku zak³óceñ. „Firma mo¿e równie¿ pomóc wraz z klientami zoptymalizowaæ narzêdzia pod k±tem nowych, wymagaj±cych zastosowañ” – powiedzia³ Felix Meggle, mened¿er produktu ds. wierte³ pe³nowêglikowych w firmie Ceratizit.
Nie ma precyzyjnej obróbki bez urz±dzeñ mocuj±cych
Im bli¿sze s± tolerancje obrabianego przedmiotu na koñcu, tym bardziej zale¿y to od ca³ego ³añcucha przenoszenia mocy od podstawy obrabiarki do wióra. Iscar przedstawi³ teraz innowacjê na jednym z tych etapów: g³owice wytaczarskie BHD MB s± zastêpowane now± seri± narzêdzi o nazwie BSFD lub Boring Super Fine Digital. Przyrz±d pomiarowy posiada wy¶wietlacz dla wszystkich ¶rednic g³owic wytaczarskich. G³owice cyfrowe o ¶rednicy od 3 mm do 203,1 mm z dok³adno¶ci± +/- 0,001. Wy¶wietlacz jest mocowany do uchwytu narzêdziowego za pomoc± si³ magnetycznych, dziêki czemu ¶rednicê mo¿na regulowaæ za pomoc± ekranu cyfrowego.
Przedmioty obrabiane musz± byæ obrabiane z coraz wiêksz± precyzj± i wiêksz± niezawodno¶ci± procesu. Narzêdzia, technika mocowania i systemy pomiarowe odgrywaj± w tym wzglêdzie szczególn± rolê. | ¬ród³o zdjêæ: Landesmesse Stuttgart GmbH
Wed³ug producenta Iscar narzêdzia najlepiej nadaj± siê do bardzo precyzyjnych operacji wiercenia z du¿± dok³adno¶ci±. Narzêdzia nadaj± siê do zastosowañ w przemy¶le samochodowym, sektorze terenowym, przemy¶le lotniczym i kosmicznym oraz ogólnym przemy¶le budowy maszyn. Mo¿na je równie¿ stosowaæ jako alternatywê do operacji rozwiercania z du¿ymi tolerancjami w warunkach obróbki przerywanej.
Nowe standardowe urz±dzenia mocuj±ce zapewniaj± równie¿ precyzyjne i bezprzerwowe ciêcie podczas 5-osiowej obróbki pó³fabrykatów. Jednym z przyk³adów jest imad³o centruj±ce EvoGrip firmy Emuge, rêcznie obs³ugiwane bezpo¶rednie urz±dzenie mocuj±ce, które centrycznie mocuje obrabiany przedmiot. Kompaktowa konstrukcja umo¿liwia wielostronn± obróbkê w piêciu osiach i sprawia, ¿e ??tego typu urz±dzenia mocuj±ce maj± uniwersalne zastosowanie. Dziêki modu³owej i bardzo smuk³ej konstrukcji systemu EvoGrip osi±ga maksymaln± si³ê mocowania do 75 kN.
Idealnym uzupe³nieniem EvoGrip jest system mocowania z punktem zerowym EvoPoint. EvoPoint charakteryzuje siê du¿± dok³adno¶ci± i dziêki modu³owej konstrukcji mo¿e byæ ³±czony z systemem imad³a centruj±cego. Wed³ug producenta, w po³±czeniu z EvoPoint, czas przezbrajania mo¿na skróciæ nawet o 80%. Dostêpne s± ró¿ne wersje tych szczêk mocuj±cych, na przyk³ad jednoczê¶ciowe szczêki mocuj±ce o ró¿nych konturach, wieloczê¶ciowe szczêki mocuj±ce sk³adaj±ce siê ze szczêk podstawowych i odwracalnych oraz szczêki dwustronne o ró¿nych konturach, szczêki górne i szczêki ¶rodkowe.
Pomiar i testowanie
Gdy chodzi o dok³adno¶æ, niezbêdna jest tak¿e odpowiednia kontrola. Wystawca AMB, firma Hahn+Kolb, stanowi przyk³ad tego, ¿e tak¿e tutaj zawsze mo¿na znale¼æ innowacje. Dostawca us³ug narzêdziowych oferuje urz±dzenia do pomiaru chropowato¶ci Micro, DH-9 i Easyroughness marek Diavite i Atorn jako trzy rozwi±zania do pomiaru powierzchni zgodnie z norm± ISO 21920. Pod koniec 2021 r. nowy miêdzynarodowy standard z trzema czê¶ciami na profilu- zwi±zane z tym pomiary, charakteryzacja i oznaczanie tekstury powierzchni (chropowato¶æ, falisto¶æ) czê¶ci zast±pi³y wycofane normy ISO 4287, ISO 4288, ISO 13565-2 i ISO 1302. Normy te nie by³y ju¿ w stanie obj±æ wszystkich mo¿liwo¶ci nowoczesnych urz±dzeñ pomiarowych .
Urz±dzenia do okre¶lania chropowato¶ci produkowane s± z aluminiow± obudow± i wy¶wietlaczem dotykowym. Posiadaj± zespo³y posuwowe dla sond typu p³ozowego i referencyjnych sond powierzchniowych (znaczniki swobodne), a tak¿e specjalne rozwi±zania indywidualne. U¿ytkownicy mog± zatem wykonywaæ wiêcej zadañ pomiarowych ni¿ w przypadku systemów wykorzystuj±cych wy³±cznie p³ozê. Odpowiednie sondy kulowe, sondy do g³êboko¶ci, sondy do wiercenia, sondy do boków zêbów, sondy osiowe i sondy beznaciêcia rejestruj± równie¿ warto¶ci na g³êboko po³o¿onych powierzchniach, ko³ach zêbatych, rowkach i otworach lub ma³ych wg³êbieniach.
Specjali¶ci narzêdziowi s± czêsto zatrudniani do optymalizacji z³o¿onych i problematycznych procesów skrawania metalu. | Zdjêcia: Landesmesse Stuttgart GmbH
Easyroughness firmy Atorn rejestruje nawet chropowato¶æ filigranowych otworów wiertniczych, ¶rednic wa³ów, wewnêtrznych wg³êbieñ i boków zêbów. Oprócz wizualizacji chropowato¶ci powierzchni za pomoc± du¿ego, przemys³owego komputera z ekranem dotykowym Full HD o przek±tnej 10,1 cala, wyniki pomiarów s± zapisywane przez zintegrowany system operacyjny Windows IoT z opcj± dokumentacji wideo/fotograficznej. Dziêki temu u¿ytkownik mo¿e byæ pewien aby warto¶ci docelowe odpowiada³y równie¿ aktualnemu stanowi i udokumentowali to swojemu klientowi.
Ten ma³y wycinek innowacji w obróbce metali ukazuje tak¿e szeroki zakres tematów tegorocznych targów AMB w Stuttgarcie. W dniach 10-14 wrze¶nia 2024 wystawcy zaprezentuj± swoje rozwi±zania z zakresu narzêdzi skrawaj±cych, narzêdzi mocuj±cych, systemów pomiarowych i testuj±cych, sprzêtu operacyjnego, systemów manipulacyjnych, bezpieczeñstwa pracy, maszyn i wielu innych. Szeroka gama rozwi±zañ dla wielu bran¿, w których istotnymi kwestiami s± miniaturyzacja, rosn±ca presja konkurencyjna i wymagaj±ce materia³y.
O AMB
Od 1982 roku AMB prezentuje najwa¿niejsze wydarzenia miêdzynarodowego przemys³u obróbki metali. AMB bêdzie tak¿e sta³± dat± w kalendarzu bran¿y w 2024 roku – od 10 do 14 wrze¶nia. AMB to rynek i miejsce spotkañ bran¿y obróbki skrawaniem, gdzie prezentowane s± najnowsze produkty, technologie, innowacje, us³ugi i koncepcje we wszystkich ich aspektach. AMB jest wspierany przez nastêpuj±cych sponsorów: Stowarzyszenie Narzêdzi Precyzyjnych VDMA, Stowarzyszenie Oprogramowania i Cyfryzacji VDMA oraz Niemieckie Stowarzyszenie Konstruktorów Obrabiarek (VDW). Wiêcej informacji mo¿na znale¼æ w Internecie pod adresem: www.amb-expo.de
¬ród³o: Landesmesse Stuttgart GmbH