Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
Najnowsze technologie i nowoczesna produkcja
– za nami targi TOOLEX i ExpoWELDING 2024 w Katowicach
5500 uczestników i ponad 170 wystawców z ca³ego ¶wiata. Do tego nowo¶ci rynkowe, czo³owi producenci i dystrybutorzy maszyn i narzêdzi do obróbki metalu oraz liderzy technologii i rozwi±zañ dla spawalnictwa, po³±czone z prezentacj± urz±dzeñ w ruchu oraz wymian± do¶wiadczeñ i okazj± do nawi±zania nowych kontaktów biznesowych. Szerokie spektrum mo¿liwo¶ci oferowa³y uczestnikom miêdzynarodowe targi TOOLEX i ExpoWELDING, które w dniach 15-17 pa¼dziernika odby³y siê w Katowicach. Wydarzeniu towarzyszy³y 65. Miêdzynarodowa Konferencja Spawalnicza oraz 3. konferencja Nowy Przemys³ 4.0, w czasie której blisko 80 ekspertów dyskutowa³o o bie¿±cych wyzwaniach bran¿ zwi±zanych z produkcj± przemys³ow±.
Odbywaj±ce siê w Miêdzynarodowym Centrum Kongresowym targi to najwa¿niejsze krajowe wydarzenia skierowane do szeroko rozumianych bran¿ obrabiarek, narzêdziowej i spawalniczej, zatrudniaj±cych setki tysiêcy pracowników i kooperuj±cych z wieloma ga³êziami gospodarki. Dziêki po³±czeniu dwóch imprez, go¶cie targów TOOLEX oraz ExpoWELDING, dziêki efektowi synergii, mieli jeszcze lepsz± mo¿liwo¶æ zg³êbienia aktualnych trendów rynkowych oraz poznania najnowszych rozwi±zañ oferowanych przez wystawców.
– Obecno¶æ w jednym miejscu wystawców i przedstawicieli obydwu bran¿, istotnych kooperantów wielu sektorów gospodarki, daje szczególn± mo¿liwo¶æ uchwycenia dynamiki transformacji, która siê w nich dokonuje. Choæ ca³y nasz region mocno siê zmienia, to wci±¿ produkcja przemys³owa pozostaje wa¿nym elementem ¶l±skiej, a przez to równie¿ krajowej gospodarki, co potwierdzaj± opinie naszych go¶ci. Wielu z nich wspó³pracuje z funkcjonuj±cymi na ¦l±sku przedsiêbiorstwami. Targi TOOLEX i ExpoWELDING zapewniaj± obu stronom mo¿liwo¶æ poznania zmian jakie nastêpuj± w sferze przemys³owej za spraw± trwaj±cej czwartej rewolucji technologicznej, a tak¿e nawi±zania relacji biznesowych – zaznacza Wojciech Ku¶pik, prezes Grupy PTWP.
Targi by³y tak¿e przestrzeni± do dyskusji na temat przysz³o¶ci i wyzwañ, przed którymi staj± sektory przemys³owe. Jednym z podejmowanych tematów by³a rosn±ca konkurencja, zw³aszcza ze strony firm chiñskich. Jak podkre¶la³ Rafa³ Budniok z Beboq Robotics, poza stosowan± przez nie presj± cenow± na europejskich producentów, wyzwaniem staje siê te¿ spowolnienie oraz niepewno¶æ na rynku, utrudniaj±ce podejmowania zdecydowanych i strategicznych decyzji inwestycyjnych.
Zdaniem wielu uczestników kluczow± szans± na rozwój mo¿e okazaæ siê inwestowanie w nowe obszary, takie jak energetyka wiatrowa oraz przemys³ zbrojeniowy. W obliczu globalnych zmian, ro¶nie potrzeba rozwijania produkcji opartej na krajowych zasobach i technologiach, co mog³oby wzmocniæ pozycjê firm dzia³aj±cych w tych bran¿ach. Jak podkre¶lano, lokalna produkcja i wspó³praca z rodzimymi partnerami to istotne czynniki, które mog± zadecydowaæ o sukcesie przedsiêbiorstw w najbli¿szych latach i zwiêkszeniu bezpieczeñstwa pañstwa.
Szczególn± uwagê zwracano tak¿e na narastaj±cy niedobór wykwalifikowanych kadr, jako jeden z problemów, z którym mocno zmaga siê bran¿a spawalnicza.
– W obliczu tych braków wiele firm inwestuje w automatyzacjê i robotyzacjê procesów spawania, co staje siê konieczno¶ci±, aby utrzymaæ wydajno¶æ i jako¶æ produkcji. Takie dzia³anie wp³ywa na podej¶cie klientów którzy s± bardziej otwarci do proponowanych przez nowoczesny przemys³ rozwi±zañ – zaznacza Igor Gembczyk z Valk Welding, firmy zajmuj±cej siê projektowaniem i budowaniem zrobotyzowanych systemów spawalniczych dla ma³ych i ¶rednich serii produkcyjnych.
Równie¿ inni uczestnicy wydarzenia w Katowicach podkre¶lali, ¿e antidotum na zjawisko braku specjalistów jest rozwój robotyzacji i automatyzacji procesów spawania, czy us³ug towarzysz±cych w obszarze m.in. oprogramowania. Sukcesami na tym polu mo¿e pochwaliæ siê wielu polskich przedsiêbiorców.
Na problem niedoboru kadr od lat zwracaj± uwagê instytucje bran¿owe. Stara siê go rozwi±zywaæ m.in. Sieæ Badawcza £ukasiewicz – Górno¶l±ski Instytut Technologiczny, który aktywnie dzia³a na rzecz przywracania na szczeblu edukacji ponadpodstawowej klas o profilu spawalniczym. Dziêki staraniom Instytutu i ¶rodowiska spawalniczego obecnie w Polsce funkcjonuje ju¿ ponad 70 klas specjalistycznych a w po³owie 2025 roku na rynku pracy pojawi± siê pierwsi absolwenci tych kierunków, jak informowa³ prof. Jacek S³ania z £ukasiewicz-GIT.
TOOLEX i ExpoWELDING s± g³osem bran¿y
Wystawcy obecni na targach brali równie¿ udzia³ w sesjach Industry Talks, zorganizowanych w ramach konferencji „Nowy Przemys³ 4.0”. Dziennikarze portalu WNP.pl dyskutowali z zaproszonymi go¶æmi o istotnych problemach bran¿ produkcyjnych, a jednym z podniesionych tematów by³a automatyzacja. Na czynniki j± napêdzaj±c± zwraca³ uwagê Andrzej Rudenko. – Wzrost kosztów energii i wzrost kosztów utrzymania niestety prowadz± do tego, ¿e bardzo wiele firm po prostu traci konkurencyjno¶æ. Jest wielka walka. Znamy firmy, które stoj± bardzo dobrze, ale te¿ i takie, które maj± problemy. Jednym z rozwi±zañ jest automatyzacja – zaznacza³ w³a¶ciciel i dyrektor zarz±dzaj±cy ArcoTools.
Ten proces jest domen± nie tylko du¿ych przedsiêbiorstw, podkre¶la³ Rafa³ Korfel. – Obecnie zauwa¿amy, ¿e ma³e i ¶rednie przedsiêbiorstwa chc± byæ coraz bardziej konkurencyjne na rynku i siêgaj± po rozwi±zania bardzo zaawansowane, a przez to dro¿sze i bardziej skomplikowane, bo wymagaj±ce wiêkszego zaanga¿owania nie tylko sprzedaj±cych, lecz tak¿e po stronie podmiotów wdra¿aj±cych dany proces technologiczny – mówi³ dyrektor regionalny Dematec Polska. Dodawa³, ¿e automatyzacji towarzyszy czêsto dywersyfikacja produkcji, bêd±ca zabezpieczeniem wobec trudnej sytuacji w okre¶lonym sektorze.
Rosn±ca konkurencyjno¶æ to jeden z czynników, który przedsiêbiorcy musz± braæ pod uwagê przy planowaniu strategii. Wspomnia³ o tym Bogdan Ch³odek, prezes Machine Tools International – Na rynku zachodz± zmiany, a nasz± rol± jest byæ na bie¿±co. Podstaw± jest s³uchanie klientów i zdolno¶æ dostosowania siê do sytuacji.
Du¿e zainteresowanie i wysoka frekwencja potwierdzaj± niezachwian± pozycjê targów TOOLEX i ExpoWELDING jako wydarzeñ szczególnych dla polskiego przemys³u.
Opiniê tê podziela Marcin Nowak, z firmy Technika Spawalnicza z Poznania. – ¦l±sk to dla naszej firmy region niezwykle wa¿ny, poniewa¿ st±d wywodzi siê wielu klientów, z którymi na co dzieñ wspó³pracujemy. To czyni ExpoWELDING dla nas, choæ nie mam w±tpliwo¶ci, ¿e nie tylko, jedn± z najwa¿niejszych imprez targowych. W targach uczestniczymy od ponad 10 lat i ka¿dorazowo wizyta jest okazj± by spotkaæ siê z naszymi obecnymi partnerami, a tak¿e by nawi±zaæ nowe relacje – mówi przedstawiciel firmy specjalizuj±cej siê w robotyzacji i automatyzacji procesów spawania, zgrzewania i lutowania.
– Katowickie targi to ¶wietny sposób nawi±zania relacji z klientami. Bezpo¶redni kontakt pozwala przybli¿yæ ofertê, pomóc w pe³ni ukazaæ sens oraz warto¶æ prezentowanych rozwi±zañ – dodaje Marcin Antosiewicz, dyrektor techniczny w CAMdivision, przedsiêbiorstwie dostarczaj±cym zaawansowane rozwi±zania CAx/PLM.
To w³a¶nie mo¿liwo¶æ zaprezentowania swojej oferty w tradycyjnej formie – spotkañ na ¿ywo – jest wskazywana przez wiêkszo¶æ wystawców jako najwiêksza zaleta targów. Jest to tak¿e jeden z kluczowych elementów, przek³adaj±cy siê na rozwój relacji biznesowych. Jak zwróci³a uwagê Karolina Dubicka, reprezentuj±ca firmê Teka, lokalizacja targów i sprofilowanie ich na ró¿ne bran¿e s± szczególnie warto¶ciowe z uwagi na fakt, ¿e województwo ¶l±skie to najbardziej uprzemys³owiony region Polski i miejsce, w którym funkcjonuje wielu partnerów firmy.
W¶ród tegorocznych wystawców znalaz³y siê m.in. takie firmy jak: Alpha Technology, AMP, Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM, Apweld, ARCO, Avalon, Beboq Robotics, Bohler Welding, CAM Division, Center-Gaz, Centrum Maszyn CNC, CHM, CLOOS, Comtec 3d, Cormak, DBR77, DEMATEC, Enrx, EURODIS, Fanuc, FIN, F.British, Filter Service, HANNSA PRECISION, Harms+Wende, HIFI Filter, Igoldenlaser, Interpoler, Isotec, Kalla, Kemppi, Keyence, Klimawent, Kovaco, Lasery.pl, Technic, Madora, Machine Tools International, Madler, Menegon, MITUTOYO, Messerschmitt- Schweißtechnik, Modula, NewTechnology, OKE, Pema, Perun, PIAP, POMET WRONKI, PRS, PSPG, SAP-Weld, QMTMACHINING, Rywal-Rhc, Siemens Digital Industries Software, SMZ Polska, Stigal, Stürmer Maszyny, Tajmac-Zps, Technika Spawalnicza, TEKA, TOCK Automatyka, TONEX, Ultron, Varnsdorf TOS, Valk Welding, Voestalpine Bohler Welding, Werkus, Witt, XYZ MACHINE TOOLS, czy ZEISS
– Targi TOOLEX oraz wydarzenia im towarzysz±ce gromadz± liderów i innowatorów, co sprzyja nie tylko wymianie do¶wiadczeñ, lecz tak¿e identyfikacji nowych mo¿liwo¶ci wspó³pracy i synergii. Dziêki temu uczestnicy mog± lepiej zrozumieæ dynamicznie zmieniaj±ce siê otoczenie rynkowe i efektywnie reagowaæ na nowe wyzwania, zarówno te gospodarcze, jak i technologiczne – mówi Agnieszka Miklas, dyrektor dzia³u expo Grupy PTWP.
– Satysfakcja uczestników targów ExpoWELDING i TOOLEX ma dla nas priorytetowe znaczenie, a opinie ze strony naszych go¶ci i partnerów s± wyrazem, ¿e udaje nam siê zapewniæ dogodn± przestrzeñ, najwy¿szy standard us³ug i dobr± atmosferê sprzyjaj±ce rozwijaniu biznesu – dodaje Wioleta B³oñska-Dudek, Project Manager dzia³u expo Grupy PTWP.
Wydarzeniami komplementarnym targów, ³±cz±cymi bran¿owy ¶wiat teorii i praktyki by³y 65. Miêdzynarodowa Konferencja Spawalnicza oraz 7. Miêdzynarodowe Seminarium Klejenia przygotowane przez £ukasiewicz – Górno¶l±ski Instytut Technologiczny, ¦rodowiskowe Seminarium Tribologów, seminarium TÜV Rheinland Polska oraz Targi Olejów, Smarów i P³ynów Technologicznych dla Przemys³u OILexpo.
W terminie 15-16 pa¼dziernika odby³a siê 3. edycja konferencji „Nowy Przemys³ 4.0”, w czasie której równie¿ dyskutowano o szansach, wyzwaniach oraz ograniczeniach polskiego przemys³u, a tak¿e wrêczono nagrody The Best of Industry 4.0. Jury konkursu doceni³o przedstawicieli bran¿y przemys³owej, którzy z sukcesem implementuj± najnowocze¶niejsze rozwi±zania i technologie Przemys³u 4.0. Statuetki w kategoriach „Zak³ad produkcyjny” oraz „Technologia” zosta³y przyznane 8 laureatom.
Organizatorem wszystkich wydarzeñ jest Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiêbiorczo¶ci.
Informacje o Grupie PTWP
Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiêbiorczo¶ci SA jest firm± dzia³aj±c± w obszarze zintegrowanych rozwi±zañ w zakresie komunikacji i nowych mediów, jej aktywno¶æ skupia siê na rynku internetowym. Wydawca bran¿owych portali m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, portalsamorzadowy.pl, pulsHR.pl, farmer.pl oraz czasopism np. Magazyn Gospodarczy Nowy Przemys³. Grupa PTWP zajmuje siê organizacj± kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeñ specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedn± z najbardziej presti¿owych imprez odbywaj±cych siê w Europie Centralnej. W sk³ad Grupy PTWP wchodzi tak¿e spó³ka PTWP Event Center zarz±dzaj±ca Miêdzynarodowym Centrum Kongresowym i Hal± Widowiskowo-Sportow± Spodek w Katowicach. W kwietniu 2013 r. Grupa PTWP zadebiutowa³a na rynku NewConnect. Od czerwca 2024 roku jest notowana na g³ównym parkiecie warszawskiej GPW. Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiêbiorczo¶ci powsta³o w Katowicach w 1995 r. Zapraszamy do odwiedzenia: www.ptwp.pl