Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: kwartalnik
Nakład: 2000-2500 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Intec

Informacje prasowe

 

Nowe kompleksowe rozwiązania do obróbki strumieniowo ściernej podzespołów w pojazdach elektrycznych

2024-11-19

Ze względu na szybko rosnący popyt na podzespoły do pojazdów elektrycznych, Alupress GmbH, renomowany producent innowacyjnych odlewów ciśnieniowych z aluminium i magnezu, musiał zwiększyć swoją wydajność obróbki strumieniowo ściernej. W tym celu firma zakupiła od Rösler maszynę do obróbki strumieniowo-ściernej z ciągłym podawaniem śrutu, wraz z systemem zasilania i transportu swobodnego. Indywidualnie zaprojektowane wyposażenie gwarantuje skuteczne, ale i delikatne usuwanie rąbków bez ryzyka wypaczenia.

 

Szybka i skuteczna, ale również delikatna

Nowe kompleksowe rozwiązania do obróbki strumieniowo ściernej podzespołów w pojazdach elektrycznych

Ze względu na szybko rosnący popyt na podzespoły do pojazdów elektrycznych, Alupress GmbH, renomowany producent innowacyjnych odlewów ciśnieniowych z aluminium i magnezu, musiał zwiększyć swoją wydajność obróbki strumieniowo ściernej. W tym celu firma zakupiła od Rösler maszynę do obróbki strumieniowo-ściernej z ciągłym podawaniem śrutu, wraz z systemem zasilania i transportu swobodnego. Indywidualnie zaprojektowane wyposażenie gwarantuje skuteczne, ale i delikatne usuwanie rąbków bez ryzyka wypaczenia.

 
Urządzenie do obróbki strumieniowo ściernej z wieszakiem wirnika z podawaniem ciągłym ścierniwa RHBD 13/18-So oferuje idealne rozwiązanie do obróbki strumieniowo ściernej dużych ilości obudów urządzeń sterujących w pojazdach elektrycznych bez ryzyka wypaczenia obrabianych elementów.

Aluminium, ze swoją stosunkowo niską gęstością objętościową, pozwala na znaczne zmniejszenie masy w produkcji podzespołów do pojazdów elektrycznych, co skutkuje zwiększeniem zasięgu działania akumulatora. Dlatego liczba podzespołów produkowanych z tego lekkiego metalu, wytwarzanych metodą odlewania ciśnieniowego i innymi metodami produkcji, szybko rośnie. Kolejnym celem dla podzespołów do pojazdów elektrycznych jest tworzenie złożonych, ale jednocześnie cienkościennych konstrukcji, które pozwalają na dodatkowe zmniejszenie masy. Dotyczy to również obudów różnych urządzeń sterujących produkowanych przez Alupress GmbH w Hildburghausen w Niemczech. We włoskim oddziale Alupress AG w Brixen rosnący popyt ze strony przemysłu motoryzacyjnego wymusił inwestycję w nowe urządzenie do obróbki strumieniowo ściernej, które zostało specjalnie dostosowane do surowych wymagań klienta.

Zautomatyzowane, wszechstronne rozwiązanie minimalizuje ryzyko wypaczenia obrabianego elementu

Kształt i grubość ścianek odlewów aluminiowych i magnezowych wymagały obróbki strumieniowo-ściernej, która delikatnie obrabia podzespoły bez ich wypaczania. Jednocześnie obróbka strumieniowo ścierna musiała być szybka i przebiegać w pełni automatycznie. Po obróbce strumieniowo ściernej podzespoły przechodzą przez urządzenie czyszczące, a przed zapakowaniem i wysyłką są poddawane kontroli jakości. Dlatego też, oprócz urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej, zakres projektu obejmował również system transportowy, który automatycznie przenosi podzespoły przez stanowiska usuwania rąbków i czyszczenia. Alupress wybrał Rösler jako partnera do tego ważnego projektu ze względu na przekonującą jakość i produktywność sprzętu, a także doskonałą obsługę posprzedażową. Innym powodem współpracy z tym dostawcą było to, że Rösler udowodnił swoje kompetencje techniczne w zakresie obróbki delikatnych elementów w innym, podobnym projekcie. Co więcej, Alupress od wielu lat korzysta z maszyn do obróbki strumieniowo- ściernej firmy Rösler i dlatego zna jakość, produktywność i niezawodność tego sprzętu.

Równomierne przyłożenie siły zapobiega wypaczaniu obrabianych elementów

Aby zapewnić delikatne, ale także szybkie i skuteczne usuwanie gratu w ciągłym przepływie, urządzenie do obróbki strumieniowo-ściernej z wieszakiem wirnika z podawaniem ciągłym ścierniwa, model RHBD 13/18-So, jest wyposażone w osiem specjalnych turbin, każda o zainstalowanej mocy 11 kW. Turbiny posiadają bardzo szerokie łopatki wyrzucające, generujące szczególnie szeroki strumień śrutu. Ponadto, w przeciwieństwie do standardowego umieszczenia turbin po jednej stronie komory strumieniowej, turbiny zostały umieszczone po obu stronach. To podwójne umieszczenie turbin, wraz z szerokim wzorem strumieniowania, generuje delikatne działanie strumieniowania, co znacznie minimalizuje ryzyko wypaczenia. Stosunkowo wysoka przepustowość mediów do obróbki strumieniowo-ściernej, niezbędna do skutecznego usuwania rąbków i czyszczenia podzespołów z metali lekkich, zapewnia szybką i skuteczną obróbkę strumieniowo-ścierną. 


Ponieważ obrabiane części są wykonane z aluminium i magnezu, system zbierania pyłu i oczyszczania urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej składa się z przeciwwybuchowego mokrego kolektora - w pełnej zgodności z normami ATEX. 

Kolejną cechą zapobiegającą wypaczaniu się obrabianego elementu jest to, że wspornik obrabianych części, mieszczący od 60 do 80 podzespołów, nie tylko obraca się podczas całego procesu obróbki strumieniowo ściernej, ale także oscyluje w przód i w tył w trzech pozycjach. Gwarantuje to bezpieczne usuwanie gratu i zadziorów, nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak podcięcia. Aby zapobiec zasysaniu mediów do obróbki strumieniowo-ściernej - bardzo małego ciętego drutu aluminiowego - z urządzenia do obróbki strumieniowo-ściernej przez strumień powietrza wylotowego i aby utrzymać wymaganą optymalną mieszankę roboczą, odpylacz i separator kaskadowego płukania powietrzem zostały technicznie zmodyfikowane. Oczywiście odpylacz mokry jest w pełni zgodny z wymaganiami ATEX. Niezbędne prace konserwacyjne są ułatwione dzięki wielu przyłączom do urządzeń do obróbki strumieniowo ściernej w różnych sekcjach maszyny. 

Ergonomiczne funkcje zapewniające lepszy stan zdrowia pracowników

System Power & Free zapewnia łatwy i bezproblemowy transport obrabianych elementów. Na stacji załadunku/rozładunku wysokość nośnika obrabianych części można dostosować do wzrostu danego operatora, zapewniając w ten sposób ergonomiczne i komfortowe warunki pracy. Co więcej, obszerne sekcje buforowe w systemie transportowym umożliwiają ciągłą pracę, nawet podczas przerw i okresów odpoczynku. Aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo personelu, wszystkie niebezpieczne obszary wokół urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej są wyposażone w maty bezpieczeństwa zamiast zwykłych czujników i obudów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.rosler.com

 

Źródło: Rösler Oberflächentechnik GmbH

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.