Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: kwartalnik
Nakład: 2000-2500 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

OH Walter

Informacje prasowe

 

Od przetwarzania surowców do recyklingu: nowe podejścia w produkcji baterii

2025-04-07

Produkcja baterii leży u podstaw światowej polityki przemysłowej i klimatycznej. Rzeczywiście, popyt na systemy magazynowania energii dla elektromobilności i zastosowań stacjonarnych rośnie na całym świecie, podobnie jak znaczenie wydajnej, zrównoważonej i niezależnej regionalnie produkcji baterii.

 

Od przetwarzania surowców do recyklingu: nowe podejÅ›cia w produkcji baterii


12 z 24 częściowych wiÄ…zek w użyciu: Optyka opracowana przez Pulsar Photonics tworzy strukturÄ™ pasma o szerokoÅ›ci 300 mm anody baterii przy użyciu poszczególnych częściowych wiÄ…zek. Znacznie poprawia to gÄ™stość mocy i pojemność Å‚adowania. © Pulsar Photonics GmbH.

Produkcja baterii leży u podstaw Å›wiatowej polityki przemysÅ‚owej i klimatycznej. RzeczywiÅ›cie, popyt na systemy magazynowania energii dla elektromobilnoÅ›ci i zastosowaÅ„ stacjonarnych roÅ›nie na caÅ‚ym Å›wiecie, podobnie jak znaczenie wydajnej, zrównoważonej i niezależnej regionalnie produkcji baterii.

W szczególnoÅ›ci otoczenie biznesowe i regulacyjne dla produkcji baterii stawia firmy przed ogromnymi wyzwaniami: na przykÅ‚ad zależność od surowców, takich jak lit, kobalt i nikiel, powoduje napiÄ™cia geopolityczne. JednoczeÅ›nie Å‚aÅ„cuchy dostaw stajÄ… siÄ™ coraz bardziej kruche w miarÄ™ narastania globalnych kryzysów i wzrostu kosztów transportu. Europa stoi zatem przed zadaniem zbudowania odpornego Å‚aÅ„cucha wartoÅ›ci, który obejmuje zarówno wydobycie surowców, dalsze przetwarzanie, jak i recykling – w koÅ„cu zużyte baterie sÄ… najobfitszym niemieckim zasobem litu. Ponadto procesy produkcyjne muszÄ… być elastycznie dostosowywane do nowych konstrukcji baterii, takich jak baterie póÅ‚przewodnikowe lub sodowo-jonowe, aby zabezpieczyć w nie inwestycje.

W obliczu tych wyzwaÅ„ jasne jest, że przyszÅ‚ość produkcji baterii w Europie można zabezpieczyć tylko przy użyciu najnowoczeÅ›niejszych technologii. Technologia laserowa w szczególnoÅ›ci oferuje rozwiÄ…zania speÅ‚niajÄ…ce kluczowe wymagania – wydajność, precyzjÄ™ i zrównoważony rozwój. Konkurencyjna i zrównoważona produkcja baterii w Europie jest trudna do pomyÅ›lenia bez innowacyjnych procesów laserowych, czy to w obróbce materiaÅ‚ów, produkcji elektrod, czy recyklingu.

Przetwarzanie surowców i uszlachetnianie materiaÅ‚ów: podstawa zrównoważonej produkcji baterii

Materiały takie jak lit i nikiel są nadal składnikami obecnych ogniw baterii. Ich właściwości chemiczne i fizyczne umożliwiają uzyskanie dużej gęstości energii i długiej żywotności, ale ich wydobycie i przetwarzanie stwarzają złożone problemy.

Jednak technologie baterii rozwijajÄ… siÄ™ szybko, a przemysÅ‚ dąży do zminimalizowania wykorzystania rzadkich i drogich surowców. ChiÅ„ski producent baterii CATL zaprezentowaÅ‚ w 2021 r. bateriÄ™ sodowo-jonowÄ…, która caÅ‚kowicie zrezygnowaÅ‚a z litu i kobaltu. W kwietniu 2024 r. CATL wprowadziÅ‚ na rynek bateriÄ™ litowo-żelazowo-fosforanowÄ… (LFP) bez kobaltu, która może zasilać samochód przez ponad 1000 kilometrów na jednym Å‚adowaniu. W ciÄ…gu zaledwie dziesiÄ™ciu minut może naÅ‚adować wystarczajÄ…cÄ… ilość energii na 600 kilometrów, co odpowiada prÄ™dkoÅ›ci Å‚adowania jednego kilometra na sekundÄ™.


Wysokowydajny laser diodowy z projektu badawczego IDEEL sprawia, że seryjna produkcja baterii litowo-jonowych jest znacznie bardziej zrównoważona i ekonomiczna dziÄ™ki procesowi roll-to-roll. © Fraunhofer ILT,

Toyota planuje stosować baterie póÅ‚przewodnikowe w pojazdach hybrydowych od 2025 r. Nissan uruchomiÅ‚ w Japonii prototypowÄ… fabrykÄ™ laminowanych baterii póÅ‚przewodnikowych. Panasonic zaprezentowaÅ‚ bateriÄ™ póÅ‚przewodnikowÄ… do dronów. VW i Mercedes, Ford i BMW zamierzajÄ… wprowadzić baterie póÅ‚przewodnikowe lub nawiÄ…zać strategiczne partnerstwa.

Kluczowym punktem wyjÅ›cia dla nowych technologii baterii jest udoskonalenie materiaÅ‚ów na poziomie nano; tutaj surowce sÄ… specjalnie przetwarzane i funkcjonalizowane, aby zmaksymalizować ich wydajność w bateriach. To wÅ‚aÅ›nie bada WydziaÅ‚ Technologii Powierzchni i Ablacji w Instytucie Technologii Laserowej Fraunhofera. DziÄ™ki nowoczesnym technologiom laserowym może on precyzyjnie ingerować w strukturÄ™ materiaÅ‚u i jednoczeÅ›nie minimalizować zużycie zasobów.

Innym przykÅ‚adem udanego wykorzystania technologii laserowych jest wspóÅ‚praca miÄ™dzy Fraunhofer ILT, KatedrÄ… Technologii Laserowej LLT na Uniwersytecie RWTH w Akwizgranie, TRUMPF i Niemieckim Synchrotronem Elektronowym DESY. DziÄ™ki wykorzystaniu promieni rentgenowskich z akceleratora czÄ…stek inżynierowie byli w stanie uzyskać głębszy wglÄ…d w procesy spawania laserowego. Wykazali, że stosowanie laserów o zielonej dÅ‚ugoÅ›ci fali poprawia wykorzystanie materiaÅ‚u i zmniejsza ilość odpadów. Ich odkrycia nie tylko oferujÄ… zalety technologiczne, ale również przyczyniajÄ… siÄ™ do bardziej zrównoważonej produkcji.


Aurora Powertrains zleciÅ‚a Fraunhofer ILT opracowanie dostosowanego systemu spawania laserowego dla moduÅ‚owego, skalowalnego akumulatora skutera Å›nieżnego. Wodoodporny i pyÅ‚oszczelny akumulator o klasie IP67 ma gÄ™stość energii ponad 190 Wh/kg. © Aurora Powertrains.

„Projekty te pokazujÄ…, że innowacyjna technologia laserowa może nie tylko przezwyciężyć wyzwania zwiÄ…zane z przetwarzaniem surowców, ale także umożliwić zrównoważonÄ… i konkurencyjnÄ… produkcjÄ™ baterii w Europie” — wyjaÅ›nia dr Alexander Olowinsky, kierownik dziaÅ‚u łączenia i ciÄ™cia w Fraunhofer ILT.

Produkcja elektrod: innowacje dla zrównoważonej produkcji

Obecne folie przewodzÄ…ce (miedziane lub aluminiowe) muszÄ… zostać pokryte materiaÅ‚ami elektrodowymi dla anody i katody, a nastÄ™pnie wysuszone – kluczowe kroki, które wpÅ‚ywajÄ… zarówno na gÄ™stość energii, jak i cykl życia baterii. Konwencjonalne procesy suszenia oparte na piecach konwekcyjnych zużywajÄ… jednak znacznÄ… ilość energii i wymagajÄ… dużej iloÅ›ci miejsca, co ogranicza zrównoważony rozwój i wydajność produkcji baterii.

Projekt IDEEL (Implementation of Laser Drying Processes for Economical & Ecological Lithium-Ion Battery Production), finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i BadaÅ„ Naukowych, pokazuje, w jaki sposób suszenie laserowe rozwiÄ…zuje te problemy: W ramach projektu anody i katody zostaÅ‚y po raz pierwszy wysuszone w procesie roll-to-roll przy użyciu lasera diodowego o dużej mocy. Ta metoda znacznie zmniejsza zużycie energii, podwaja prÄ™dkość suszenia i zmniejsza o poÅ‚owÄ™ wymaganÄ… przestrzeÅ„.

„Suszenie laserowe nie tylko umożliwia bardziej efektywnÄ… kontrolÄ™ procesu, ale także pomaga znacznie zmniejszyć Å›lad wÄ™glowy produkcji baterii” — wyjaÅ›nia dr Samuel Moritz Fink, kierownik grupy Thin-Film Processing w Fraunhofer ILT. Wraz z partnerami projektu Fink i jego zespóÅ‚ opracowali moduÅ‚ suszenia laserowego z dostosowanÄ… optykÄ… i monitorowaniem procesu, aby zapewnić równomierne suszenie. To podejÅ›cie oferuje również elastyczność: istniejÄ…ce piece konwekcyjne można doposażyć w technologiÄ™ laserowÄ…, co uÅ‚atwia wdrożenie innowacyjnego procesu na istniejÄ…cych liniach produkcyjnych.

W innym projekcie badawczym Fraunhofer ILT wykorzystuje specjalnie opracowanÄ… optykÄ™ wielowiÄ…zkowÄ…. Ten zespóÅ‚ optyczny dzieli wiÄ…zkÄ™ laserowÄ… na kilka częściowych wiÄ…zek, które jednoczeÅ›nie przetwarzajÄ… 250-milimetrowÄ… wstÄ™gÄ™ anody baterii litowo-jonowej. Ta wysoce precyzyjna struktura zwiÄ™ksza gÄ™stość energii i poprawia zdolność szybkiego Å‚adowania.

 
Spawanie laserowe ogniw baterii niebieskim laserem. © Fraunhofer ILT

Produkcja elektrod również korzysta z integracji sztucznej inteligencji z procesem produkcyjnym. Naukowcy z Fraunhofer ILT badajÄ… obecnie, w jaki sposób systemy wspierane przez AI mogÄ… być wykorzystywane do optymalizacji parametrów procesu. Takie systemy mogÄ… nie tylko dalej zwiÄ™kszać jakość i produktywność, ale także stanowić podstawÄ™ autonomicznej produkcji.

Montaż ogniw: precyzja i wydajność dzięki innowacyjnym technologiom

Oprócz suszenia elektrod, precyzyjne łączenie materiaÅ‚ów elektrodowych odgrywa również kluczowÄ… rolÄ™ w wydajnoÅ›ci i niezawodnoÅ›ci akumulatorów. Mikrospawanie laserowe ugruntowaÅ‚o swojÄ… pozycjÄ™ jako kluczowa technologia, ponieważ może łączyć materiaÅ‚y takie jak miedź i aluminium, niezbÄ™dne do elektrod akumulatorów, bez ich dotykania i z wysokÄ… precyzjÄ…. DziÄ™ki niskiemu obciążeniu termicznemu wrażliwa chemia ogniwa pozostaje nienaruszona, a przewodnictwo elektryczne jest zoptymalizowane dziÄ™ki zmniejszonej rezystancji styku. Mikrospawanie laserowe zapewnia połączenie elastycznoÅ›ci i wydajnoÅ›ci, których tradycyjne procesy spawania nie mogÄ… dorównać.

Wymagania dotyczÄ…ce mikrospawania laserowego różniÄ… siÄ™ w zależnoÅ›ci od formatu ogniwa, ponieważ każdy typ ogniwa stwarza specyficzne wyzwania, jeÅ›li chodzi o kontakt. Ogniwa cylindryczne wymagajÄ… precyzyjnej głębokoÅ›ci spawania, aby zapewnić przewodnictwo elektryczne, z jednej strony, a z drugiej, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przegrzaniem. Kontakt z biegunem ujemnym stwarza szczególne wyzwania, ponieważ nadmierne ciepÅ‚o może uszkodzić wrażliwe uszczelnienie polimerowe, co może skutkować wyciekiem elektrolitu. W przypadku ogniw kieszeniowych, które charakteryzujÄ… siÄ™ elastycznÄ… konstrukcjÄ… i wysokÄ… gÄ™stoÅ›ciÄ… energii, należy unikać spawania przez delikatnÄ… powÅ‚okÄ™ foliowÄ….

 
Wahacz samochodowy z nadrukowanym czujnikiem siÅ‚y mierzy siÅ‚y dziaÅ‚ajÄ…ce podczas użytkowania w dowolnym momencie i rejestruje najmniejsze pÄ™kniÄ™cia, które pojawiajÄ… siÄ™ przed rozwiniÄ™ciem siÄ™ wady. © Fraunhofer ILT

Jednym z obiecujÄ…cych osiÄ…gnięć w zakresie montażu ogniw jest projekt XProLas, który TRUMPF realizuje we wspóÅ‚pracy z Fraunhofer ILT i innymi partnerami. Ich celem jest opracowanie kompaktowych, laserowo napÄ™dzanych źródeÅ‚ promieniowania rentgenowskiego, które umożliwiajÄ… przeprowadzanie testów jakoÅ›ci na miejscu bezpoÅ›rednio w siedzibie producenta, zamiast stosowania dużych akceleratorów czÄ…stek, jak to miaÅ‚o miejsce wczeÅ›niej. Ta nowa technologia umożliwia analizÄ™ ogniw baterii w czasie rzeczywistym, umożliwiajÄ…c precyzyjne monitorowanie zarówno procesów Å‚adowania i rozÅ‚adowywania, jak i jakoÅ›ci materiaÅ‚u. Ta metoda otwiera nowe możliwoÅ›ci, zwÅ‚aszcza gdy konieczne jest zbadanie materiaÅ‚u katody; materiaÅ‚ ten decyduje o wydajnoÅ›ci i trwaÅ‚oÅ›ci baterii. „DziÄ™ki zastosowaniu doskonaÅ‚ych źródeÅ‚ promieniowania rentgenowskiego możemy wykryć zanieczyszczenia i wady materiaÅ‚u na wczesnym etapie, a tym samym znacznie skrócić czas rozwoju”, wyjaÅ›nia Dipl.-Ing. Hans-Dieter Hoffmann, kierownik DziaÅ‚u Laserów i Systemów Optycznych w Fraunhofer ILT.

Również tutaj integracja sztucznej inteligencji otwiera dodatkowy potencjaÅ‚: systemy wspierane przez AI mogÄ… monitorować i dostosowywać parametry procesu w czasie rzeczywistym. DziÄ™ki temu odchylenia można wykryć i skorygować na wczesnym etapie, tworzÄ…c podstawÄ™ autonomicznej produkcji. Wizja produkcji „first-time-right”, w której wszystkie komponenty sÄ… montowane bez błędów w pierwszym przebiegu, jest zatem w zasiÄ™gu rÄ™ki.

Produkcja moduÅ‚ów i pakietów: wydajność i precyzja dziÄ™ki technologiom laserowym

NastÄ™pnie poszczególne ogniwa sÄ… łączone w celu utworzenia moduÅ‚ów lub pakietów. Precyzja odgrywa decydujÄ…cÄ… rolÄ™ na poziomie moduÅ‚u, w szczególnoÅ›ci, ponieważ konieczne jest zintegrowanie kilku spoin bez zwiÄ™kszania obciążenia cieplnego wrażliwych ogniw. Procesy laserowe, takie jak mikrospawanie, umożliwiajÄ… użytkownikom dostosowanie procesów do tych wymagaÅ„ w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

JednÄ… z kluczowych innowacji Fraunhofer ILT jest opracowanie procesów, które można wykorzystać do bezpiecznego i precyzyjnego łączenia aluminium i miedzi — dwóch materiaÅ‚ów o bardzo różnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach fizycznych. WykorzystujÄ…c najnowoczeÅ›niejsze prowadzenie wiÄ…zki laserowej, inżynierowie instytutu mogÄ… kontrolować głębokość spawania, aby nie uszkodzić wrażliwych ogniw.


Struktury techniczne i dowolny ksztaÅ‚t geometryczny można nanieść na wafel za pomocÄ… druku atramentowego, podczas gdy funkcjonalizacja jest przeprowadzana za pomocÄ… promieniowania laserowego. Poszczególne elementy gÅ‚oÅ›nika sÄ… nastÄ™pnie oddzielane i integrowane w Å›rodowisku elektronicznym. © Fraunhofer ILT

„Ta technologia jest niezbÄ™dna do produkcji moduÅ‚ów i pakietów, które muszÄ… niezawodnie dziaÅ‚ać w ekstremalnych warunkach, takich jak wysokie prÄ…dy i obciążenia cieplne” — wyjaÅ›nia Olowinsky. Jednym z przykÅ‚adów jest spawanie laserowe dużych cylindrycznych ogniw, które instytut z siedzibÄ… w Akwizgranie nadal rozwija wspólnie z partnerami, takimi jak EAS Batteries GmbH. Tutaj zwracajÄ… uwagÄ™ na generowanie stabilnego i trwaÅ‚ego połączenia miÄ™dzy ogniwami, aby zapewnić dÅ‚ugÄ… żywotność i niskie wskaźniki awaryjnoÅ›ci.

Oprócz spawania laserowego, lutowanie laserowe staÅ‚o siÄ™ powszechne, szczególnie w przypadku łączenia elementów wrażliwych na ciepÅ‚o. Proces ten dziaÅ‚a w niższych temperaturach niż tradycyjne metody spawania, a tym samym chroni wrażliwÄ… elektronikÄ™ wewnÄ…trz moduÅ‚ów, dziÄ™ki czemu nie tylko akumulatory sÄ… bardziej niezawodne, ale także produkcja jest bardziej energooszczÄ™dna.

ZarzÄ…dzanie bateriami i integracja czujników: inteligencja dla przyszÅ‚oÅ›ciowych systemów baterii

ZarzÄ…dzanie bateriami jest jednym z gÅ‚ównych wyzwaÅ„ wspóÅ‚czesnych systemów magazynowania energii. BezpieczeÅ„stwo, trwaÅ‚ość i wydajność baterii zależą w dużej mierze od tego – a nie w ostatniej kolejnoÅ›ci od akceptacji elektromobilnoÅ›ci. PostÄ™p w integracji czujników i wykorzystanie sztucznej inteligencji zapewniajÄ… transformacyjne możliwoÅ›ci speÅ‚nienia tych wymagaÅ„.

Tradycyjnie baterie sÄ… monitorowane na poziomie makroskopowym, ale oferuje to jedynie ograniczony wglÄ…d w zÅ‚ożone procesy zachodzÄ…ce w ogniwach. To wÅ‚aÅ›nie tutaj integracja technologii czujników podczas produkcji oferuje nowe możliwoÅ›ci. Naukowcy z Fraunhofer ILT drukujÄ… czujniki bezpoÅ›rednio na komponentach, a nawet integrujÄ… z nimi inteligentne urzÄ…dzenia pomiarowe. Czujniki te umożliwiajÄ… monitorowanie w czasie rzeczywistym, takie jak pomiar temperatur, siÅ‚, a nawet zmian chemicznych w bateriach podczas użytkowania.

„DziÄ™ki czujnikom wytwarzanym metodÄ… addytywnÄ… możemy stale monitorować stan moduÅ‚ów baterii i reagować na potencjalne wady na wczesnym etapie” – wyjaÅ›nia Samuel Fink. Te czujniki majÄ… grubość zaledwie kilku mikrometrów, sÄ… precyzyjne i odporne na naprężenia mechaniczne i termiczne, co czyni je idealnymi do stosowania w akumulatorach i moduÅ‚ach akumulatorowych. Ich zdolność do dostarczania ciÄ…gÅ‚ych danych umożliwia konserwacjÄ™ predykcyjnÄ…, która wykrywa potencjalne wady, zanim wystÄ…piÄ….


Bezkontaktowe naÅ›wietlanie i odlutowywanie elementów pÅ‚ytki drukowanej przy użyciu promieniowania laserowego w procesie recyklingu projektu „ADIR”. © Fraunhofer ILT

Jednak sama integracja technologii czujników nie wystarczy do wdrożenia konserwacji predykcyjnej. Czujniki mogÄ… wykrywać zmiany w chemii ogniw, podczas gdy algorytmy AI analizujÄ… te dane i przewidujÄ… żywotność ogniw. Naukowcy z DziaÅ‚u Nauki o Danych i Technologii Pomiarowych w Fraunhofer ILT opracowujÄ… takie algorytmy obsÅ‚ugiwane przez AI, które analizujÄ… duże iloÅ›ci danych z czujników w czasie rzeczywistym. Systemy te umożliwiajÄ… również dynamicznÄ… adaptacjÄ™ procesów, na przykÅ‚ad poprzez optymalizacjÄ™ profili temperaturowych podczas montażu ogniw lub dostosowywanie parametrów spawania laserowego.

Recykling i ponowne wykorzystanie: droga do gospodarki o obiegu zamkniętym w technologii baterii

Wraz z boomem w technologii baterii roÅ›nie również potrzeba zrównoważonych strategii odzyskiwania cennych surowców. Efektywna gospodarka o obiegu zamkniÄ™tym jest niezbÄ™dna, aby zmniejszyć zależność od surowców pierwotnych, jednoczeÅ›nie minimalizujÄ…c wpÅ‚yw produkcji baterii na Å›rodowisko.

W ramach projektu UE ADIR, Fraunhofer ILT wspóÅ‚pracuje z oÅ›mioma partnerami projektu z trzech krajów w celu opracowania koncepcji zrównoważonego recyklingu urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych. Projekt ACROBAT ma na celu opracowanie planu recyklingu baterii litowo-żelazowo-fosforanowych przed ich wprowadzeniem na rynek na dużą skalÄ™. Celem projektu jest odzyskanie ponad 90 procent krytycznych materiaÅ‚ów. Wraz z partnerami, takimi jak Accurec Recycling, Fraunhofer ILT pracuje nad innowacyjnymi metodami separacji i przetwarzania, które sÄ… zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Eksperci od laserów w Akwizgranie opracowujÄ… metodÄ™ charakterystyki inline w celu precyzyjnej oceny jakoÅ›ci materiaÅ‚u aktywnego.

DziÄ™ki wÅ‚asnemu procesowi spektroskopii przebicia indukowanego laserowo (LIBS), instytut może precyzyjnie identyfikować i oddzielać zÅ‚ożone skÅ‚ady materiaÅ‚ów. Naukowcy chcÄ… dostosować tÄ™ technologiÄ™ do recyklingu zużytych baterii, aby jeszcze bardziej usprawnić odzyskiwanie metali, takich jak kobalt i tantal. Tutaj również sztuczna inteligencja może zostać zintegrowana w celu analizy dużych iloÅ›ci danych z pomiarów laserowych i optymalizacji procesu w czasie rzeczywistym. Ten wspierany przez sztucznÄ… inteligencjÄ™ monitoring umożliwia dynamicznÄ… regulacjÄ™ parametrów recyklingu, co zmniejsza ilość odpadów i zwiÄ™ksza jakość surowców poddawanych recyklingowi.

Wnioski i perspektywy

Produkcja baterii jest sercem transformacji elektromobilnoÅ›ci, a zatem przedmiotem innowacji łączÄ…cych wydajność, zrównoważony rozwój i doskonaÅ‚ość technologicznÄ…. Technologie i osiÄ…gniÄ™cia zaprezentowane w caÅ‚ym Å‚aÅ„cuchu produkcyjnym pokazujÄ…, w jaki sposób najnowoczeÅ›niejsze procesy laserowe mogÄ… utorować drogÄ™ dla zrównoważonego i konkurencyjnego przemysÅ‚u baterii: od przygotowania surowców i produkcji elektrod po montaż i recykling ogniw. JednoczeÅ›nie systemy analizy i sterowania wspomagane przez sztucznÄ… inteligencjÄ™ tworzÄ… nowy wymiar kontroli procesów, który poprawia jakość produkcji i zrównoważony rozwój oraz dodatkowo obniża koszty produkcji.

 
Wykorzystanie laserów i sztucznej inteligencji do zrównoważonej produkcji akumulatorów: opÅ‚acalna i niezawodna produkcja. © Fraunhofer ILT

W przyszÅ‚oÅ›ci pÄ™tle sterowania wspomagane przez sztucznÄ… inteligencjÄ™ mogÅ‚yby umożliwić autonomicznÄ… produkcjÄ™, w której procesy dostosowujÄ… siÄ™ do zmieniajÄ…cych siÄ™ warunków w czasie rzeczywistym. Ponadto źródÅ‚a promieniowania rentgenowskiego sterowane laserowo i technologie charakteryzacji inline otwierajÄ… nowe możliwoÅ›ci w zakresie zapewnienia jakoÅ›ci i analizy materiaÅ‚ów.

 

ŹródÅ‚o:  Fraunhofer ILT

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb u ytkownik w. Korzystaj c ze strony zgadzasz si na ich zapisywanie w pami ci urz dzenia zgodnie z ustawieniami przegl darki. Wi cej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatno ci.