Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
Nowy zwijacz mikrofonu firmy igus ułatwia pracę inżynierom dźwięku
Mikrofon e-spool umożliwia zautomatyzowane podawanie przewodów mikrofonowych o dÅ‚ugoÅ›ci do 30 m — praca bez pierÅ›cienia stykowego optymalizuje jakość dźwiÄ™ku
Inżynierowie dźwięku w teatrach, operach i studiach telewizyjnych często znajdują się pod ogromną presją czasu i oczekiwań. Mikrofon e-spool firmy igus zapewnia wsparcie. Dzięki nowemu, zasilanemu elektrycznie zwijaczowi mikrofonu, można automatycznie powadzić przewody mikrofonowe o długości do 30 m po suficie za pomocą jednego przycisku. Sztuczka wykorzystana w projekcie optymalizuje jakość transmisji.
WiÄ™kszość osób pracujÄ…cych w biurze wie, jak szybko przewody mogÄ… zacząć dziaÅ‚ać na nerwy. Jeden do kamery internetowej, jeden do telefonu, inne od lamp i klawiatury — a koÅ„czy siÄ™ prawdziwÄ… plÄ…taninÄ… przewodów. Ale to jeszcze nic takiego w porównaniu z tym, czego doÅ›wiadczajÄ… profesjonalni inżynierowie dźwiÄ™ku. Czasami muszÄ… oni podwiesić 30 przewodów mikrofonowych pod sufitem w sali koncertowej do transmisji telewizyjnej na żywo, aby móc nagrać wystÄ™p orkiestry skÅ‚adajÄ…cej siÄ™ ze 100 muzyków. „RÄ™czne okablowanie tak dużych instalacji dźwiÄ™kowych jest nie tylko bardzo czasochÅ‚onne, ale wiąże siÄ™ również z ryzykiem zerwania przewodów" — stwierdza Michael Berteit, Sales Manager Engineering Projects and Installation Service w firmie igus. „OpracowaliÅ›my mikrofon e-spool — automatyczne podawanie przewodów z sufitu — aby odciążyć techników dźwiÄ™ku i jednoczeÅ›nie chronić przewody".
Nowy, dostÄ™pny zwijacz mikrofonu, wykorzystuje silnik elektryczny do prowadzenia przewodów o dÅ‚ugoÅ›ci do 30 m w kierunku ziemi. Jest w ofercie w wersji mono i stereo do równolegÅ‚ego prowadzenia dwóch przewodów do mikrofonów stereo. Użytkownicy mogÄ… obsÅ‚ugiwać zwijacz mikrofonu jako samodzielne rozwiÄ…zanie z przewodowym sterownikiem lub zintegrować go z systemem sterowania wyższego poziomu za poÅ›rednictwem sieci WLAN lub radia.
Jeszcze lepszy dźwięk: brak pierścienia stykowego optymalizuje jakość transmisji
SpecjalnÄ… cechÄ… mikrofonu e-spool jest sztuczka projektowa, która poprawia jakość dźwiÄ™ku i niezawodność transmisji sygnaÅ‚u. „ChcieliÅ›my zrezygnować z pierÅ›cieni stykowych. W klasycznych zwijaczach mikrofonu powodujÄ… one mechaniczne przerwanie przewodu. Nasze rozwiÄ…zanie zapobiega obracaniu siÄ™ podłączonej koÅ„cówki wraz z bÄ™bnem przewodowym. Te pierÅ›cienie stykowe nie tylko sprawiajÄ…, że systemy sÄ… stosunkowo drogie, ale czÄ™sto również sÄ… bardziej podatne na błędy. MogÄ… one nawet pogorszyć jakość transmisji" — wyjaÅ›nia Berteit. Firma igus używa zatem tak zwanego twisterband. Przewód, który jest wyprowadzany z boku bÄ™bna, jest wkÅ‚adany do szeregu połączonych ze sobÄ… ogniw prowadnika wykonanych z wysokowydajnych polimerów. Podczas obrotu bÄ™bna przewodowego, ogniwa prowadnika zazÄ™biajÄ… siÄ™ i wykonujÄ… spiralny ruch obrotowy do 7000°. „DziÄ™ki tej unikalnej na skalÄ™ Å›wiatowÄ… konstrukcji, możemy zagwarantować mniej podatnÄ… na zakÅ‚ócenia transmisjÄ™ dźwiÄ™ku. Możliwa jest również poprawa jakoÅ›ci transmisji sygnaÅ‚u, umożliwiajÄ…c inżynierom dźwiÄ™ku tworzenie jeszcze lepszych wrażeÅ„ dźwiÄ™kowych" — informuje Michael Berteit.
Specjalny przewód XLR przenosi wielokrotność ciężaru mikrofonu
Aby zmniejszyć ryzyko awarii podczas ważnych wydarzeÅ„, firma igus dostarcza mikrofon e-spool ze specjalnym przewodem XLR. Przewód ten zawiera zintegrowane mocowanie przewodów, dziÄ™ki czemu siÅ‚y rozciÄ…gajÄ…ce nie dziaÅ‚ajÄ… na żyłę. „Oznacza to, że przewody mogÄ… z Å‚atwoÅ›ciÄ… przenosić wielokrotność ciężaru mikrofonu bez uszkodzeÅ„" — twierdzi Berteit. Zwijacz mikrofonu posiada również zintegrowanÄ… funkcjÄ™ automatycznego wyłączenia. Natychmiast zatrzymuje ruch w przypadku nietypowego obciążenia, wywoÅ‚anego na przykÅ‚ad przez zaczepiony przewód, zapobiegajÄ…c w ten sposób uszkodzeniom. Jak twierdzi Berteit: „Zerwanie przewodu jest niczym czarna chmura, która krąży nad gÅ‚owami wiÄ™kszoÅ›ci inżynierów dźwiÄ™ku. DziÄ™ki naszemu specjalnie opracowanemu systemowi i funkcjom, chcemy dać im poczucie bezpieczeÅ„stwa, aby mogli lepiej skoncentrować siÄ™ na kreatywnym aspekcie swojej pracy".