Tytuł: Świat Obrabiarek i Narzędzi
Ogólnopolskie Czasopismo Techniczne
GB: The World of Machine Tools & Tools
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 2000-3000 egz.
Rok założenia: 2006

ISSN: 2353-5555

 

Aktualności

 

Czas na strategiczne decyzje

2019-11-08

Według firmy konsultingowej PwC atmosfera w niemieckim przemyśle maszynowym wykazuje tendencję spadkową. PwC odnosi się do wyników badania, zgodnie z którym rosnąca liczba przedsiębiorców spodziewa się negatywnego rozwoju światowej gospodarki.

 

Czas na strategiczne decyzje

Badanie wystawców AMB dotyczące sytuacji zamówień w obróbce metali i inżynierii mechanicznej / nowe projekty w inżynierii mechanicznej i produkcji specjalnych narzędzi

 

Po raz pierwszy od ponad trzech lat analitycy przewidują ujemny wzrost dla firm inżynieryjnych. Jednocześnie spojrzenie na dane branżowe Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Mechanicznego (VDMA) wydaje się potwierdzać te stwierdzenia: Stowarzyszenie obniżyło swoją prognozę na 2019 r. „Biorąc pod uwagę obecną sytuację w zakresie zamówień i niski poziom realnej produkcji, oczekujemy spadku produkcji o 2% w 2019 r. ”- wyjaśnił prezes VDMA Carl Martin Welcker.


Targi takie jak AMB - w dniach 15–19 września 2020 r. - oferują idealną platformę, która pomoże firmom dobrze pozycjonować się na przyszłość, szczególnie w czasach słabszych ekonomicznie.

18% odwiedzających AMB w 2018 r. to pracownicy branży motoryzacyjnej i budowy pojazdów. Jest to przemysł, który stoi obecnie przed dodatkowymi poważnymi wyzwaniami. Markus Heseding, dyrektor zarządzający VDMA Precision Tools Association, stawia obecny udział w rynku pojazdów hybrydowych i elektrycznych w Niemczech na nieco ponad 1%. Ponieważ politycy żądają pojazdów bezemisyjnych, przemysł motoryzacyjny inwestuje szczególnie w elektryfikację układu napędowego. Jednak Heseding jest przekonany, że pojazdy z silnikami spalinowymi będą nadal odgrywać ważną rolę w mobilności w przyszłości. Liczba pojazdów produkowanych na całym świecie wzrośnie z 93 milionów obecnie do 120 milionów w 2030 roku, przy czym poziom silników spalinowych pozostanie mniej więcej na tym samym poziomie, podczas gdy odsetek samochodów elektrycznych będzie wzrastał. Dopiero po tym czasie liczba silników spalinowych i związane z nimi zapotrzebowanie na części maszynowe w samochodach mogą się zmniejszyć. Ekonomiczna produkcja e-paliw neutralnych pod względem emisji CO2 może stać się tutaj „motorem zmian”. „Właśnie dlatego chcemy polityki finansowania otwartej na technologię”, mówi Heseding.

 

Innowacja i design

Według dr Jochena Kressa, partnera zarządzającego Grupy MAPAL, obecne wyzwania jako producenta narzędzi podążają za ciągłymi zmianami w technologii i społeczeństwie, a jeszcze lepiej, kierując nimi. Jako przykład podaje również elektromobilność. Wiele narzędzi firmy z siedzibą w Aalen przetwarza komponenty w układzie napędowym pojazdów z silnikami spalinowymi. „Przede wszystkim nie widzimy ryzyka w rozwoju od silnika spalinowego do napędu elektrycznego, ale raczej nowe możliwości. Obudowy silników elektrycznych wymagają bardzo złożonych i wymagających narzędzi”. Ze względu na duże prędkości silnika elektrycznego najwyższe wymagania stawiane są precyzji obróbki. „Weźmy np. główny otwór wirnika. Musi on zostać wykonany z dokładnością do kilku mikrometrów. Firma MAPAL opracowała rozwiązania narzędziowe w celu ekonomicznego wdrożenia tej precyzyjnej obróbki i spełnienia wymagań dotyczących dokładności i czasu cyklu”, mówi Kress. Jako producent narzędzi specjalnych MAPAL wnosi swoją wiedzę specjalistyczną do tej precyzyjnej obróbki.

Kiedy spada wykorzystanie mocy produkcyjnych i odkładane lub odraczane są nowe inwestycje, szczególnie ważna jest możliwość zdobycia pozycji na rynku globalnym. „Nawet najlepszy boom ekonomiczny jest dla nas mało przydatny, jeśli nie jesteśmy w stanie odróżnić się naszymi produktami. Na przykład projektowanie przemysłowe i produktowe odgrywało do tej pory raczej podrzędną rolę w rozwoju naszych uchwytów. Główny nacisk położono na niezawodność procesu. W przeszłości nasi programiści stopniowo budowali szerokie portfolio, jednak nie był jednolity w wyglądzie. Chcieliśmy to zmienić, więc zatrudniliśmy ekspertów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Pierwsze badania projektowe są dostępne i jestem pewien, że zaprezentujemy nową ofertę przed przyszłorocznym AMB”, mówi Kress. Nie tylko należy zwiększyć optykę i rozpoznawalność dzięki nowemu wyglądowi uchwytów, ale także osiągnąć cele ekonomiczne i ekologiczne. Na przykład polerowana powierzchnia powinna zapewnić, że uchwyty są bardziej odporne na korozję niż wcześniej.


 Wystawcy w AMB pokażą, które innowacje i dalszy rozwój mogą wesprzeć przemysł metalowy i przetwórczy w nadchodzących decyzjach strategicznych.

Hybrydy uzupełniają portfolio produktów

Innowacja jest odpowiedzią na możliwy spadek sprzedaży w firmie maszynowej Mazak w niemieckim mieście Göppingen. „Podchodzimy do każdej rozmowy pozytywnie i widzimy, jak możemy pomóc naszym klientom w naszym portfolio. Dzięki naszej szerokiej pozycjonowaniu mamy dość dobry przegląd różnych branż. Obecnie obserwujemy największy spadek w branży motoryzacyjnej”, mówi. Dyrektor generalny Mazak DACH Region, Martin Engels, komentując obecną sytuację. Pewna presja kosztowa jest stałym warunkiem dla wielu inżynierów mechaników, szczególnie z tej branży. W odpowiedzi Mazak opracował teraz nową maszynę pięcioosiową. „Z naszego punktu widzenia ważne jest, aby dostarczać naszym klientom nowe rozwiązania techniczne w celu zwiększenia ich wydajności, niezależnie od sytuacji ekonomicznej. Wiele dzieje się w sektorze zaawansowanych technologii, szczególnie w odniesieniu do maszyn hybrydowych. nasze nowe modele maszyn, wszystkie procesy od obróbki po addytywną produkcję 3D są umieszczone w jednej maszynie. W ten sposób skutecznie skraca czas realizacji. Taka maszyna jest szczególnie odpowiednia dla klientów, którzy chcą wykorzystać fazę niewykorzystania do niezbędnych lub wczesnych napraw lub modyfikacje ”- dodaje Martin Engels, wyjaśniając strategię.

Engels potwierdza, jak ważny jest rynek europejski, niezależnie od sytuacji gospodarczej: „Mazak ma dobrą pozycję na każdym kontynencie, a ostatnio umocniliśmy naszą pozycję w Europie i otworzyliśmy nowy oddział w Austrii”. Przede wszystkim inwestycja ta ma na celu wzmocnienie bezpośredniej sprzedaży w republice alpejskiej. W nadchodzącym roku Engels podkreśla znaczenie Stuttgartu jako miejsca na targi: „Targi takie jak AMB oferują nam nie tylko platformę do prezentacji nowych innowacji, ale także dobrą okazję do wzmocnienia naszej sieci regionalnej. W przyszłym roku cały nasz Niemiecki zespół inżynierów z pewnością ponownie omówi na targach z klientami bardzo specyficzne rozwiązania automatyzacyjne. Takie ukierunkowanie na klienta jest dla nas również strategiczne z punktu widzenia przyszłości. Dlatego zakładam, że podczas AMB 2020 nasz zespół inżynierów liczebnie wzrośnie. Jest to jeden z głównych punktów naszego programu ”, podkreśla Engels.

 
Oczekuje się, że około 90 000 odwiedzających targi międzynarodowe i 1500 wystawców weźmie udział w targach AMB 2020 w centrum targowym w Stuttgarcie.

Rzeczywisty wskaźnik produkcji netto zabezpiecza zaległości w realizacji zamówień

Jak każda inna firma przemysłowa, dział sprzedaży Augusta Steinmeyera jako pierwszy odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego. Firma produkuje komponenty technologii napędowej dla różnych branż, takich jak budowa obrabiarek, robotyka, technika medyczna i przemysł półprzewodników. Tak szeroki wachlarz jest jednym z powodów, dla których kierownictwo i sprzedaż oceniają obecną sytuację gospodarczą jako dobrą. Kierownik sprzedaży Jens-Uwe Gühring daje wgląd w księgi zamówień: Chociaż sytuacja zamówień w dziale inżynierii mechanicznej jest obecnie jeszcze słaba, technologia kosmiczna i medyczna osiągają dobre wyniki.

„Nasza firma produkuje precyzyjne śruby kulowe, w których decydujące znaczenie mają takie czynniki, jak materiały, procesy produkcyjne i montaż, a także urządzenia pomiarowe i testujące. Jednak poziom wyszkolenia i kwalifikacji pracowników ma również znaczący wpływ na "jakość" naszych produktów"- dodaje CEO Dr.-Ing. Manfred Münch. Firma inwestuje obecnie w nową strukturę zakładu i przekształca produkcję w kierunku produkcji przenośników taśmowych. „Inwestujemy w najnowsze technologie produkcyjne i szkolenie naszych specjalistów. Zapewnia to maksymalną stabilność procesu, jakość produktu i wysoką elastyczność. Nasi klienci skorzystali z krótszych czasów dostawy, maksymalnej elastyczności i wyższej jakości”. Środki, które również się opłacają: jako Wystawca AMB wraz ze 172 innymi firmami otrzymał nagrodę magazynu „stern” za bezpieczeństwo lokalizacji w Niemczech. Wyróżnienie to wynika z badań przeprowadzonych przez „stern”, Hamburg International Institute of International Economics oraz Institute for Management and Economic Research w zakładach produkcyjnych niemieckich firm.

„Jest dla nas ważne, aby oferować naszym klientom najlepszą możliwą ofertę z krótkim czasem dostawy. Dzięki restrukturyzacji naszej firmy możemy zaoferować naszym klientom uproszczone niestandardowe rozwiązania i procesy o krótkim czasie realizacji. Możemy wdrażać indywidualne rozwiązania jeszcze lepiej i szybciej, a tym samym pogłębić relacje z klientami ”, mówi Jens-Uwe Gühring, odzwierciedlając perspektywę sprzedaży.

 

Przyszłe bezpieczeństwo dzięki digitalizacji

Jednym z pionierów w dziedzinie digitalizacji jest Siemens - wystawca AMB.

Firma integruje swoje nowe, dostosowane do cyfryzacji sterowanie obrabiarkami, przetwarzanie krawędziowe i chmurowe, sztuczną inteligencję i produkcję przyrostową w swoim portfolio dla świata obrabiarek. „Dzięki naszej gamie rozwiązań z zakresu automatyzacji i digitalizacji kształtujemy przyszłość branży obrabiarek i pomagamy naszym klientom, producentom i użytkownikom obrabiarek korzystać z szybko rosnących ilości danych w nowy i znacznie bardziej wszechstronny sposób na zwiększenie ich wydajności, jakość i konkurencyjność” - wyjaśnia dr Wolfgang Heuring, CEO Business Unit Motion Control.

Dla Heuringa wielką zaletą jest to, że te innowacyjne technologie udostępniają dane, które można wykorzystać do tworzenia kompleksowych cyfrowych bliźniaków produktów, produkcji i usług. W ten sposób wszystkie etapy produkcji przemysłowej można zmapować i połączyć w przestrzeni wirtualnej. „Decydującą dźwignią jest wykorzystanie tych danych w innowacyjny sposób i przekształcenie ich w cenną wiedzę - w celu zwiększenia wydajności i elastyczności”, kontynuuje Heuring.

Chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretnych rozwiązaniach na AMB 2020, jest już jasne, że Siemens będzie kontynuował drogę do postępu w cyfrowej transformacji obrabiarki. Umożliwia to producentom maszyn pełną wirtualizację ich rozwoju, uruchamiania i procesów maszynowych. Pozwala im to przyspieszyć procesy i znacznie skrócić czas wprowadzania na rynek przy zachowaniu jakości. Z drugiej strony użytkownicy maszyn zyskują znacznie krótszy czas uruchamiania dzięki cyfrowemu bliźniakowi. Mogą także konfigurować szybciej, wirtualnie chować części i produkować znacznie wydajniej. Szkolenie można przeprowadzić z dala od maszyny.

Ponadto, oferowana przez firmę przemysłowa oferta pomaga użytkownikom obrabiarek poprawić jakość obrabianego przedmiotu i procesu, zwiększyć dostępność maszyny i jeszcze bardziej zoptymalizować procesy obróbki. Dzięki przetwarzaniu krawędziowemu duże ilości danych mogą być przetwarzane lokalnie na obrabiarce. Ponadto koszty przechowywania i transmisji są zmniejszone dla użytkowników, ponieważ duże ilości danych mogą być wstępnie przetwarzane, a następnie tylko odpowiednie dane są następnie przesyłane do chmury lub infrastruktury IT.
 

Zachęta do bardziej cyfrowego myślenia

Analitycy PwC postrzegają niemieckich inżynierów mechaników jako niewystarczająco zdeterminowanych w odniesieniu do transformacji cyfrowej jako całości. Zapotrzebowanie jest znaczne, szczególnie w sercu branży: tylko jedna trzecia firm uważa się za wysoce zdigitalizowaną w obszarach produkcji, usług, transportu i logistyce. Jednak badacze rynku podają również pozytywne wiadomości na ten temat: wielu przedsiębiorców koncentruje się na tematach robotyki (50%) i "big data" (42%). Sztuczna inteligencja (37%) i Internet Rzeczy (36%) stanowią kolejne ważne technologie. Już dziś jest jasne, że cyfryzacja we wszystkich aspektach będzie odgrywać znaczącą rolę podczas AMB 2020. Nowe rozwiązania można znaleźć nie tylko na stoiskach wystawców, ale także w salonie nowych trendów lub inteligentnej fabryce.

 

Źródło:  MESSE STUTTGART

 

Archiwum:         


 
Strona wykorzystuje cookie w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.